Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

Publikacja:
Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

Pękające kąciki ust – skonsultuj to ze swoim stomatologiem!

Pękające kąciki ust – zwane też zajadami – mogą sygnalizować różne problemy zdrowotne. Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza zajady nawracające, a także zmiany, które mimo prób leczenia utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie.

Zajady to nadżerki w kącikach ust, charakteryzujące się pęknięciami skóry i czerwieni wargowej. Początkowo wokół chorego miejsca pojawia się niewielkie zaczerwienienie oraz uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Z czasem pęknięcia stają się głębsze i bardziej bolesne, szczególnie podczas ziewania, mówienia czy nadgryzania dużych kęsów pokarmu. Po kilku dniach sączące się ranki pokrywają się strupkami, a zmiany zaczynają być coraz bardziej widoczne. Nawracające, długotrwałe zajady mogą nawet pozostawiać blizny.

Pękające kąciki ust – przyczyny

Przyczyn pojawiania się zajadów jest wiele. Do powstania nadżerek mogą się przyczynić zupełnie banalne czynniki, takie jak niedostateczna higiena jamy ustnej czy warunki atmosferyczne powodujące przesuszenie skóry. Z reguły jednak pękające kąciki ust powodują czynniki pochodzenia miejscowego lub ogólnego.

Pękające kąciki ust towarzyszą takim chorobom ogólnych, jak anemia, alergia (np. na nikiel), zakażenie HIV, cukrzyca lub zespół złego wchłaniania. Za zmiany zapalne w kącikach ust może również odpowiadać niedobór witamin z grupy B, żelaza oraz cynku. W niektórych przypadkach zajady mogą być również objawem nowotworu jamy ustnej.

Co jeszcze może spowodować pojawienie się zajadów? Do zapalenia kącików warg może dojść po długotrwałej kuracji antybiotykami, w efekcie której rozwinęła się drożdżyca jamy ustnej. Wówczas – obok bolesnych pęknięć i owrzodzeń – możemy zaobserwować biały nalot na języku i wewnętrznej stronie policzków. Chorzy cierpiący na drożdżycę skarżą się także na pieczenie i swędzenie w jamie ustnej, zaburzenia smaku i ból przy spożywaniu kwaśnych lub ostrych pokarmów. Inną przyczyną miejscowej infekcji może być zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem.

Zajady jako problem stomatologiczny

Niekiedy powstawanie zajadów jest ściśle związane z problemami stomatologicznymi. Zajady mogą być wynikiem próchnicy, niewyrżniętych zębów, bezzębia, a także krzywego zgryzu. Do powstania nadżerek często przyczynia się także nieprawidłowo obniżona powierzchnia zwarcia w protezach stomatologicznych. W takich przypadkach ślina gromadzi się w zakamarkach ust, stwarzając w ten sposób dobre warunki do rozwoju bakterii.

Jak można leczyć pękające kąciki ust?

Wiele osób leczy pękające kąciki ust domowymi sposobami, wcierając w nie miód, oliwę z oliwek, sok z liści aloesu, pastę z drożdży i mleka lub dostępne bez recepty maści przyspieszające regenerację naskórka. Nie zawsze jednak smarowanie, płukanie czy pędzlowanie okazuje się metodą skuteczną. Jeżeli domowa kuracja nie daje żadnych rezultatów, a bolesne zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, owrzodzenie należy pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu albo lekarzowi dentyście, najlepiej periodontologowi. Na podstawie rozmowy i dodatkowych badań, np. badania krwi czy wymazu z ranek, specjalista postawi diagnozę i w zależności od niej zaproponuje odpowiednie leczenie.

Rośnie liczba osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Przyczyną problemów jest przede wszystkim nadmiar kwaśnych i gazowanych produktów w diecie. Przełomem w profilaktyce może się okazać arginina. Według ostatnich badań aż 60% pacjentów odczuło istotną poprawę po użyciu preparatu zawierającego m.in. argininę.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ASP webinar2
Ty też możesz zostać stomatologiem przyszłości! Lekarz

Czy studia to już moment, w którym powinno się określić swoją ścieżkę rozwoju? W jaki sposób wyróżnić się na tle innych studentów? Czy warto koncentrować się tylko na jednej specjalizacji? Pytań, które nurtują studentów stomatologii już na etapie ksz...

ASP webinar
Jak zostać stomatologiem przyszłości? [webinar] Lekarz

Już we wtorek 19 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się organizowany w ramach programu Akademia Stomatologii Przyszłości webinar "Jak zostać stomatologiem przyszłości?" prowadzony przez lek. stom. Michała Dudzińskiego - asystenta i doktoranta w Katedrze...

stomatologia DIY
Co dziesiąty Brytyjczyk „domowym stomatologiem”? Lekarz

Jak wynika z ankiety firmy YouGov działającej w branży badań rynku i analizy danych, jeden na dziesięciu mieszkańców Wielkiej Brytanii przeprowadzał na sobie „zabiegi” stomatologiczne. Jak sugerują analitycy YouGov, głównym powodem tych działań jest ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
UpClinic artukul porady v2
Od czego zacząć marketing medyczny w swoim gabinecie? Lekarz

Po przeczytaniu naszego ostatniego artykułu o tym, jakie korzyści przyniesie Ci wdrożenie marketingu do Twojego gabinetu, można było dojść do jednoznacznego wniosku. Warto jest marketing wdrożyć. Nie będziemy powtarzać, z jakich powodów, jednak jeśli...

wirus HIV
Co piąta osoba z wirusem HIV nie wie o swoim zakażeniu Lekarz

Z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20% nie wie o swoim zakażeniu, a 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia – wykazały badania Buddy Polska. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publiczn...