Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Paradontoza? Powinieneś spożywać jogurt

Publikacja:
Paradontoza? Powinieneś spożywać jogurt

Paradontoza? Powinieneś spożywać jogurt

Regularne spożywanie jogurtu i innych bogatych w probiotyki produktów mlecznych zmniejsza ryzyko rozwoju chorób dziąseł – wynika z badań przeprowadzonych w Japonii.

Wyniki badań opublikowano na łamach pisma Journal of Periodontology.

Japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, które produkty mleczne oddziaływają korzystnie na zdrowie dziąseł i chronią przed paradontozą. Badacze pod kierunkiem dr Yoshihiro Shimazaki'ego z Uniwersytetu Kyushu w Fukuoka przebadali 942 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 79 lat.

Ocenili stopień rozwoju paradontozy badanej grupie. Badanie uzupełniono o wywiad. Naukowcy pytali między innymi o dzienne spozycie przetworów mlecznych, w tym takich jak: sery, kefiry, jogurty i inne.

Badania wykazały, że osoby, które spożywały 55 gramów jogurtu lub kefiru dziennie, miały mniej zaawansowane zmiany chorobowe, niż osoby, których dieta nie zawierała mlecznych produktów bogatych w probiotyki, a więc np. sery czy mleko.

Analizując wyniki badań wzięto pod uwagę wiele czynników mogących mieć wpływ na rozwój paradontozy, jak wiek, płeć, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, dbałość o higienę jamy ustnej, poziom glikemii i cholesterolu we krwi.

Zdaniem dr Shimazaki'ego, korzystny wpływ jogurtów i kefirów na stan dziąseł i innych tkanek przyzębia może być związany z działaniem obecnych w nich szczepach bakterii mlekowych – Lactobacillus, które przekształcają obecną w mleku laktozę w kwas mlekowy.

Dzięki tym mikroorganizmom, napoje fermentowane są bogate m.in. w substancje o właściwościach antybakteryjnych, które hamują wzrost i aktywność bakterii szkodliwych dla zdrowia.

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nadwaga
General Dentistry: paradontoza ma związek z nadwagą Lekarz

Według informacji opublikowanych w piśmie "General Dentistry", istnieją związki między nadwagą i otyłością a paradontozą. Osoby z nadmiarem kilogramów są bardziej narażone na zachorowanie. Badanie dotyczące związków nadwagi z paradontozą przeprowadz...

mozg
Paradontoza "postarza" mózg zmieniając objętość hipokampu Lekarz

Naukowcy z Japonii odkryli, że objętość hipokampu uległa zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę. Na tej podstawie autorzy wysnuli wniosek, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu. Według badań japońskich...

aspartam
Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”, ale można go spożywać Lekarz

We wspólnym komunikacie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA) poinformowano, że istnieją „ogranic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia22
Paradontoza zwiększa ryzyko demencji wśród seniorów Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć la...