Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Palisz? Szkodzisz swoim zębom!

Publikacja:
Palisz? Szkodzisz swoim zębom!

Palisz? Szkodzisz swoim zębom!

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów ma wyjątkowo szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Bardzo ważne jest zatem, aby osoby uzależnione od tytoniu przestrzegały zasad higieny i częściej niż osoby niepalące zgłaszały się na wizyty kontrolne do dentysty.

Problemy zdrowotne jamy ustnej spowodowane paleniem tytoniu
Warto pamiętać, iż palenie wpływa negatywnie nie tylko na zęby, lecz również – a może przede wszystkim – na stan przyzębia. Jak wykazały badania, ryzyko chorób dziąseł jest u palaczy czterokrotnie wyższe niż u osób niepalących. Dzieje się tak dlatego, iż równolegle toczą się dwa procesy sprzyjające rozwojowi infekcji. Po pierwsze, palenie wzmaga gromadzenie się płytki bakteryjnej, przez co u palaczy choroba dziąseł postępuje znacznie szybciej niż u osób niepalących. Jeśli płytka gromadzi się poddziąsłowo, bakterie mogą atakować dziąsła, powodując ich zaczerwienienie i obrzęk. Z kolei stan zapalny powoduje utratę tkanek stanowiących utrzymanie zębów – dziąsła odsuwają się od zębów, tworząc patologiczne kieszonki, w których zalegają resztki pokarmowe i bakterie. Z czasem dochodzi do obniżenia się dziąsła i odsłonięcia korzeni zębów. Na brzegu dziąsła w okolicy niektórych zębów mogą powstać bolesne, nawracające ropnie. Zęby zaczynają się chwiać, tracą prawidłowe umocowanie w kości i w końcu zaczynają wypadać. Badania potwierdzają, że palacze są dwa razy bardziej narażeni na utratę zębów niż osoby niepalące.

Po drugie – palenie powoduje ubytek tlenu w krwiobiegu, a tym samym zmniejsza przepływ krwi i składników odżywczych do tkanek dziąseł. Mechanizmy obronne zostają osłabione i dziąsła stają się w konsekwencji bardziej narażone na infekcje. Jednak ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne, nie dochodzi do krwawienia, które często jest pierwszym sygnałem, że warto byłoby skonsultować problem z lekarzem dentystą. Pacjent nie ma świadomości, że w jego jamie ustnej toczy się proces zapalny: dziąsło nie boli i nie krwawi, jest prawidłowo zabarwione. Jedynym niepokojącym objawem jest odsłanianie się korzeni zębów z powodu powolnego zaniku kości i dziąsła oraz bolesność szyjek zębowych. W efekcie pacjent zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, a więc na etapie, w którym leczenie jest o wiele trudniejsze.
Warto również pamiętać, że palenie może spowalniać procesy regeneracyjne, przez co leczenie zakażonych dziąseł trwa dłużej lub się nie udaje.

Lista zagrożeń
Palenie może spowodować zapalenie ślinianek, a tym samym mniejsze wydzielanie śliny – naturalnej bariery chroniącej nasze zęby przed próchnicą. Częstym efektem palenia tytoniu jest również włochaty język, któremu towarzyszy nieświeży, cuchnący oddech. Powierzchnię języka pokrywa czarny (niekiedy – żółty, biały, brązowy lub zielony) nalot, dochodzi też do przerostu brodawek nitkowatych, na których osadzają się resztki pokarmowe i bakterie. Długie brodawki zaczynają przypominać twarde włoski, przez co język nabiera specyficznego wyglądu.

Palacze są dodatkowo narażeni na większe ryzyko rozwoju leukoplakii, na podłożu której może się rozwinąć nowotwór jamy ustnej oraz na powikłania występujące po takich zabiegach stomatologicznych, jak wszczepianie implantów czy ekstrakcje zębów. Do takich powikłań należy suchy zębodół (kość zębodołu zostaje zainfekowana bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej i reaguje silnym dokuczliwym bólem) i periimplantitis, czyli zapalenie tkanek wokół implantu. Nałóg palenia wpływa na wzrost częstości występowania zapalenia tkanek okołowszczepowych, może też spowodować przewlekłe zapalenie błony śluzowej i wzrost resorpcji kości wokół implantu.

I wreszcie – palenie wpływa negatywnie na estetykę uzębienia. Ze względu na zwiększone narastanie kamienia nazębnego zęby przybierają żółty odcień, osiada na nich szary lub czarny osad.

Oczywiście, najbardziej skutecznym sposobem na zapewnienie lepszego zdrowia jamy ustnej jest rzucenie palenia. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, palacze powinni w szczególny sposób przestrzegać zasad higieny i częściej niż osoby niepalące odwiedzać dentystę. Niezbędne jest również wykształcenie prawidłowych nawyków i dobór specjalistycznych produktów dla palaczy (szczoteczek, past, płynów do płukania, irygatorów, odświeżaczy oddechu).

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

co szkodzi zebom
Co szkodzi zębom i źle wpływa na ich stan zdrowia u dzieci? Pacjent

Rodzice mają wpływ na większość czynników, które negatywnie wpływają na stan uzębienia dzieci. O jakie nawyki żywieniowe i higieniczne warto dbać od najmłodszych lat? Niektóre porady mogą Cię zaskoczyć! Nadmiar cukru w codziennej diecie Cukry prost...

UpClinic artukul porady v2
Od czego zacząć marketing medyczny w swoim gabinecie? Lekarz

Po przeczytaniu naszego ostatniego artykułu o tym, jakie korzyści przyniesie Ci wdrożenie marketingu do Twojego gabinetu, można było dojść do jednoznacznego wniosku. Warto jest marketing wdrożyć. Nie będziemy powtarzać, z jakich powodów, jednak jeśli...

wirus HIV
Co piąta osoba z wirusem HIV nie wie o swoim zakażeniu Lekarz

Z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20% nie wie o swoim zakażeniu, a 16% osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia – wykazały badania Buddy Polska. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publiczn...