Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Znajduje on zastosowanie m.in. w stomatologii, będąc skutecznym sposobem na złagodzenie nagłego bólu zęba.

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Roślina – osiągająca powyżej 15 metrów wysokości – występuje m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Wyspach Mauritius, na Sumatrze oraz na Seszelach, a także w niektórych krajach położonych w strefie podrównikowej.

Obecnie olejek goździkowy – uzyskiwany na drodze destylacji z pączków kwiatowych (rzadziej szypułek i liści) – jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych, stosowanych do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków. Stanowi także ważny składnik wielu leczniczych preparatów, w tym środków stosowanych w stomatologii.

Olejek goździkowy i jego działanie

Olejek goździkowy – ze względu na silne działania antyseptyczne i przeciwbólowe – znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, zakażeń górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest często wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa, przy przeziębieniach i katarze (w formie inhalacji i aerozoloterapii). Wykazuje również działanie przeciwświądowe, niszczy roztocza i pierwotniaki oraz odstrasza pasożyty, a nawet odstrasza komary.

Cenny eugenol

Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95% zawartości) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen oraz limonen).

Eugenol jest stosowany w stomatologii głównie jako środek odkażający i miejscowo znieczulający. Wchodzi w skład preparatów służących do zatrucia miazgi i past używanych do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. W połączeniu z tlenkiem cynku tworzy również pastę używaną do pośredniego przykrycia miazgi i opatrunku stosowanego w leczeniu endodontycznym.

Domowy sposób na ból zęba

W arsenale domowych środków na ból zęba olejek goździkowy jest niekwestionowanym liderem. Choć stomatolodzy są przeciwni wkładaniu do ubytku próchnicowego różnych dziwnych środków (od pokruszonej aspiryny począwszy po startą cebulę), dla olejku goździkowego czynią wyjątek ze względu na wspomniane wcześniej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przestrzegają jednak, iż czysty olejek ma silne działanie i niewłaściwie użyty może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Przedawkowany może spowodować silne podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a spożyty w zbyt dużej dawce – drgawki, a nawet utratę przytomności.

Dlatego przed użyciem należy kilka kropli olejku rozcieńczyć w jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek, otrzymaną miksturą nasączyć bawełniany wacik i delikatnie przytknąć do bolącego zęba.

Znajomy, kolega ze studiów, umiejętność pracy z dziećmi, cena – czym kierują się pacjenci przy wyborze dentysty? O to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.

AF

Fot. Sabine07, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ból zęba w nocy - Dentonet.pl
Ból zęba w nocy? Są na to sposoby! Pacjent

Ból zęba może przytrafić się w różnych sytuacjach i o każdej porze. Zdaniem wielu osób, najgorsze są jednak dolegliwości bólowe przytrafiające się w nocy. Trudno wtedy zarówno o uzyskanie pomocy lekarskiej, jak i aptekę, w której można kupić leki. Na...

Glimbax
Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów Pacjent

Kiedy w gabinecie stomatologicznym padają słowa „leczenie kanałowe”, większość pacjentów od razu zaczyna się martwić i szukać alternatywnego rozwiązania, którego znalezienie jest po prostu niemożliwe. Strach przed bólem często doprowadza do decyzji o...

miswak - Dentonet.pl
Miswak – naturalna szczoteczka do zębów z drzewa arakowego Pacjent

Rośliny wykorzystywane są w celu utrzymania higieny jamy ustnej i poprawy zdrowia zębów od niepamiętnych czasów. Wśród roślin o najdłuższej tradycji stomatologicznej szczególne miejsce zajmuje drzewo arakowe (Salvadora persica). Znajdowało ono zastos...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - zioła w stomatologii
Zioła na zęby – poznaj ich dobroczynne dla zdrowia właściwości Pacjent

Naturalne zioła są znane i cenione od stuleci – już nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że mają one korzystny wpływ na organizm, pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami oraz wykazują działanie lecznicze. Wiele ziół bywa również pomocnych w wal...

eukaliptus - Dentonet.pl
Eukaliptus i jego wpływ na zdrowie jamy ustnej oraz zębów Asysta

Eukaliptus to roślina pochodząca z Australii. W Polsce znana jest głównie pod postacią olejku eukaliptusowego. Jest on chętnie wykorzystywany w kosmetologii oraz medycynie. Znajduje zastosowanie również w pielęgnacji jamy ustnej oraz leczeniu jej sch...

Profilaktyka grzybicy jamy ustnej - Dentonet.pl
Profilaktyka grzybicy jamy ustnej - o czym trzeba informować pacjentów Asysta

Grzybica – zwana również kandydozą – to jedna z chorób błon śluzowych najczęściej diagnozowanych przez zespół stomatologiczny. Oprócz leczenia, ważne jest edukowanie pacjentów o zasadach profilaktyki tego schorzenia.Grzybica jamy ustnej jest efektem ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres