Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Znajduje on zastosowanie m.in. w stomatologii, będąc skutecznym sposobem na złagodzenie nagłego bólu zęba.

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Roślina – osiągająca powyżej 15 metrów wysokości – występuje m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Wyspach Mauritius, na Sumatrze oraz na Seszelach, a także w niektórych krajach położonych w strefie podrównikowej.

Obecnie olejek goździkowy – uzyskiwany na drodze destylacji z pączków kwiatowych (rzadziej szypułek i liści) – jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych, stosowanych do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków. Stanowi także ważny składnik wielu leczniczych preparatów, w tym środków stosowanych w stomatologii.

Olejek goździkowy i jego działanie

Olejek goździkowy – ze względu na silne działania antyseptyczne i przeciwbólowe – znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, zakażeń górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest często wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa, przy przeziębieniach i katarze (w formie inhalacji i aerozoloterapii). Wykazuje również działanie przeciwświądowe, niszczy roztocza i pierwotniaki oraz odstrasza pasożyty, a nawet odstrasza komary.

Cenny eugenol

Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95% zawartości) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen oraz limonen).

Eugenol jest stosowany w stomatologii głównie jako środek odkażający i miejscowo znieczulający. Wchodzi w skład preparatów służących do zatrucia miazgi i past używanych do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. W połączeniu z tlenkiem cynku tworzy również pastę używaną do pośredniego przykrycia miazgi i opatrunku stosowanego w leczeniu endodontycznym.

Domowy sposób na ból zęba

W arsenale domowych środków na ból zęba olejek goździkowy jest niekwestionowanym liderem. Choć stomatolodzy są przeciwni wkładaniu do ubytku próchnicowego różnych dziwnych środków (od pokruszonej aspiryny począwszy po startą cebulę), dla olejku goździkowego czynią wyjątek ze względu na wspomniane wcześniej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przestrzegają jednak, iż czysty olejek ma silne działanie i niewłaściwie użyty może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Przedawkowany może spowodować silne podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a spożyty w zbyt dużej dawce – drgawki, a nawet utratę przytomności.

Dlatego przed użyciem należy kilka kropli olejku rozcieńczyć w jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek, otrzymaną miksturą nasączyć bawełniany wacik i delikatnie przytknąć do bolącego zęba.

Znajomy, kolega ze studiów, umiejętność pracy z dziećmi, cena – czym kierują się pacjenci przy wyborze dentysty? O to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.

AF

Fot. Sabine07, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aloes - Dentonet.pl
Aloes bardzo korzystny dla zdrowia zębów i jamy ustnej Pacjent

Aloes to roślina, której korzystne dla zdrowia właściwości są znane już od wieków. Sok z aloesu pomaga w leczeniu trudno gojących się ran, ma działanie antyalergiczne, poprawia odporność i wpływa na obniżenie poziomu cukru. Co ciekawe, aloes ma równi...

domowe sposoby na ból zęba - Dentonet.pl
Sprawdzone domowe metody na nagły ból zęba Pacjent

Nagły ból zęba to jedna z najbardziej przykrych i trudnych do złagodzenia dolegliwości. Jeżeli przydarzy się w okresie Świąt Bożego Narodzenia, można spróbować zwalczyć go za pomocą domowych metod, z powodzeniem stosowanych przez nasze babcie. Przeds...

ból zęba w nocy - Dentonet.pl
Ból zęba w nocy? Są na to skuteczne i bezpieczne sposoby! Pacjent

Ból zęba może przytrafić się w różnych sytuacjach i o każdej porze. Zdaniem wielu osób, najgorsze są jednak dolegliwości bólowe przytrafiające się w nocy. Trudno wtedy zarówno o uzyskanie pomocy lekarskiej, jak i aptekę, w której można kupić leki. Na...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Glimbax
Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów Pacjent

Kiedy w gabinecie stomatologicznym padają słowa „leczenie kanałowe”, większość pacjentów od razu zaczyna się martwić i szukać alternatywnego rozwiązania, którego znalezienie jest po prostu niemożliwe. Strach przed bólem często doprowadza do decyzji o...

miswak - Dentonet.pl
Miswak – naturalna szczoteczka do zębów z drzewa arakowego Pacjent

Rośliny wykorzystywane są w celu utrzymania higieny jamy ustnej i poprawy zdrowia zębów od niepamiętnych czasów. Wśród roślin o najdłuższej tradycji stomatologicznej szczególne miejsce zajmuje drzewo arakowe (Salvadora persica). Znajdowało ono zastos...

Dentonet - zioła w stomatologii
Zioła na zęby – poznaj ich dobroczynne dla zdrowia właściwości Pacjent

Naturalne zioła są znane i cenione od stuleci – już nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że mają one korzystny wpływ na organizm, pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami oraz wykazują działanie lecznicze. Wiele ziół bywa również pomocnych w wal...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres