Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Odchudzanie – brzmi strasznie?

Publikacja:
Odchudzanie – brzmi strasznie?

Odchudzanie – brzmi strasznie?

Odchudzanie już od wielu lat jest modne, a czasem wręcz wymagane. Zostało rozpropagowane przez kreatorów mody, którzy promowali chłopięce, wychudzone kształty (i w dużym stopniu tak jest do dziś). Wiele kobiet (a niejednokrotnie też i mężczyzn) zapada przez to na choroby takie jak anoreksja i bulimia. Odchudzanie na takim poziomie to oczywiście niezdrowa przesada. Jednocześnie – podobną przesadą jest otyłość i niekontrolowane objadanie się, które szkodzi zdrowiu. Niezależnie od tego – w obecnych czasach zdarza się, że pracodawcy wolą zatrudniać szczupłe osoby ze względów estetycznych – szczególnie, jeśli te osoby reprezentują firmę lub placówkę medyczną (są jej wizytówką). Oczywiście – nie byłoby słuszne odchudzać się tylko dlatego, by dostać pracę, ale jeśli znaczna nadwaga zaniża nam naszą samoocenę i wiarę we własne możliwości, a nasze życiowe niepowodzenia tłumaczymy tym, że ją mamy – warto podjąć wyzwanie.

Z pewnością wielu z nas odchudzanie kojarzy się z przykrą koniecznością, czymś czego nie podejmujemy chętnie, bo oznacza zazwyczaj meczące uczucie głodu, odmawianie sobie pokarmów, które lubimy oraz absorbującą naszą uwagę samokontrolę i dyscyplinę. Co gorsza – nawet jeśli już podejmujemy tę „drogę przez mękę” – niejednokrotnie wcale nie jesteśmy zadowoleni z efektów lub też efekty te są krótkotrwałe.
Tymczasem – okazuje się, że wcale nie musi tak być. Poszukaliśmy dla Was kilku porad, jak zminimalizować „ból” odchudzania.

1. Po pierwsze – to ważne, aby mieć szacunek dla swojego ciała. Nawet jeśli nie wyglądasz jak modelka i nie jesteś zadowolona (lub zadowolony) ze swojego wyglądu – nie oznacza to, by nie szanować swojego ciała. Jeśli je polubisz i będziesz o sobie dobrze myśleć – to zaprocentuje. Przede wszystkim przestaniesz robić to, co Ci szkodzi, co sprawia, że nie masz dobrej kondycji lub co niszczy Twój organizm. A z pewnością jest to pochłanianie zbyt dużej ilości jedzenia i tzw. pustych kalorii zawartych w słodyczach, chipsach, smażonym mięsie czy białym pieczywie (poza pryszczami na twarzy i tłuszczem na biodrach nic z ich jedzenia nie wynika). Jednakże – równie szkodliwe jest głodzenie się i pozbawianie swojego ciała wartościowych składników. A zatem – poszukaj równowagi.

2. Bardzo ważne jest też, aby zastanowić się, co jest przyczyną problemów z wagą. Odkrycie jej to połowa sukcesu, ponieważ pozwala na na to, by ją wyeliminować. Co to może być? Ta przyczyna pojawia się rzadko, ale warto sprawdzić, czy nas nie dotyczy. Chodzi o zaburzenia hormonalne (szczególnie hormonów tarczycy). Aby zbadać ich poziom – należy wykonać badanie krwi. Można to zrobić bez skierowania w najbliższej przychodni (jednakże wtedy należy za te badania zapłacić). Kolejna przyczyna to zbyt mało ruchu fizycznego – jeśli jesz więcej niż spalasz. Może to być też jedzenie niezdrowych, kalorycznych potraw, fast foodów i "zapychaczy", najadanie się wieczorem, pomijanie śniadań (co obniża przemianę materii w ciągu dnia), a także podjadanie między posiłkami. Częto zdarza się też, że dotyka nas tzw. efekt jo-jo. Nieumiejętnie dobrana dieta, której nie stosujemy ciągle, ale tylko przez jakiś czas, pozwala na obiżenie wagi, ale gdy zaczynamy później jeść "normalnie" – waga rośnie w przyśpieszonym tempie, a zdarza się nawet, że jakiekolwiek diety przestają działać. Dlatego pozbywanie się nadwagi to nie krótkotrwały zryw, ale styl życia.

3. Jeśli zmianę nawyków żywieniowych planujesz „od jutra” – raczej nic z tego nie wyjdzie. Żyjesz przede wszystkim „tu i teraz”, dlatego to co zrobisz teraz, będzie miało skutek w przyszłości. Już dziś przemyśl, co możesz w swojej diecie odrzucić, a co do niej wprowadzić (np. zamiast batonika – banan, zamiast białej bułki – grahamka, zamiast cukru do herbaty – miód itp. ). Zdarza się, że nadwaga jest rezultatem zwykłej bezmyślności – po prostu jemy, co mamy pod reką, bez myślenia, jaki to przyniesie skutek. 

4. Zadbaj o kondycję psychiczną. Bardzo często nadwaga jest wynikiem stanu naszej psychiki. Jeśli czujemy się smutni, przygnębieni, samotni, mamy życiowe problemy – niejednokrotnie szukamy rekompensaty w jedzeniu. A to prowadzi do „zamkniętego koła”, bo niezdrowe jedzenie powoduje, że czujemy się jeszcze gorzej – słabsi i bardziej zmęczeni (mimo że sam moment jedzenia nas ożywia i poprawia nasze samopoczucie). Dlatego – postaraj się odpoczywać, odprężać, czy szukać sposobów na relaks, który nie byłby związany z jedzeniem. Dobrze jest też korzystać (choć w minimalnym stopniu) z aktywności fizycznej.

5. Posprzątaj lodówkę. Jeśli wiesz, że łakomstwo to twój słaby punkt – nie trzymaj w domu rzeczy, które są zgubne dla twojej zdrowej diety. Miej za to inne, zdrowe „zapychacze” na wypadek kryzysu. Co pomaga? Ciepła woda z cytryną i odrobiną miodu, naturalny jogurt, ciepłe mleko, mleko zmiksowane z bananem lub innymi owocami, chrupanie marchewki. To także ważne, aby nie mieć pustej lodówki, bo wtedy łatwo pójść na niekontrolowane zakupy.

6. Nie jest wcale prawdą, że bycie na diecie oznacza rezygnację z dobrego jedzenia. Jest mnóstwo przepisów, jak przygotowywać smaczne potrawy, które nie tylko nas nie utuczą, ale bardzo korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. Potrzeba ich po prostu poszukać.

7. Warto mieć świadomość, że nawet jeśli nie stracimy na wadze tyle, ile chcemy – zdrowe odżywianie zawsze się opłaca – poprawia naszą kondycję, zdrowie, wydajność w pracy, wygląd skóry, włosów i paznokci. Jednym słowem – poprawia naszą urodę (czasem znacznie skuteczniej niż zabiegi estetyczne). Na pewno warto pić jak najwięcej niegazowanej wody, soków owocowych i warzywnych, jeść kasze, chudy nabiał, razowe pieczywo. Na szczęście w obecnych czasach jest mnóstwo produktów, z których można korzystać, będąc na diecie.

8. No i – co najważniejsze – myśl o sobie dobrze i nagradzaj się za nawet najmniejsze osiągnięcia. Ktoś, kto sam siebie lubi (czego nie należy mylić z samolubstwem lub zarozumiałością) znacznie łatwiej zjednuje sobie sympatię otoczenia niż ktoś, kto sam siebie odrzuca. Perfekcyjny wygląd na pewno pomaga, ale nie zastąpi nam osobowości i sposobu bycia.

BZ

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na otylosc
Wielka Brytania: lekarze NHS zalecają lek na odchudzanie Lekarz

Istnieje wiele sposobów skutecznej kontroli masy ciała, a do najbardziej polecanych należą prawidłowo zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Nieco inną metodę proponuje brytyjska Narodowa Służba Zdrowia: pacjentom z nadwagą i otyłością...