Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Od czego psują się zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Od czego psują się zęby?

Od czego psują się zęby?

Jak podaje pismo Social Science and Medicine brazylijscy stomatolodzy nadal natrafiają na ogromne trudności w leczeniu zębów tubylcom mieszkającym w bezkresnej dżungli. Jak się okazuje, wg. powszechnego wierzenia mieszkańców odległych wsi, zęby psują się od …robaków.

Dr Marylin K. Nations z Harvard Medical School w Bostonie oraz Sharmenia de Araujo Soares Nuto z brazylijskiego Uniwersytetu z Foraleza przeprowadzili 6-miesięczne badania stanu uzębienia i związanych z tym wierzeń i przesądów w brazylijskim okręgu Ceara uważanym za najbardziej zaniedbany w całym kraju.

Przeprowadzono wiele wywiadów z lokalnymi dentystami i ich pacjentami. Okazało się, że pomimo rządowego programu oraz organizacyjnego wsparcie Pan America Health Organisation wdrażanego już od 1994 roku, wierzenia i przesądy pacjentów skutecznie ograniczają pomoc niesioną im przez stomatologów.

Dla przykładu mieszkańcy regionu nagminnie twierdzą, że próchnica zębów jest powodowana przez robaki zagnieżdżone w zębie, i że wyrwanie zęba (razem z "robactwem") jest znacznie skuteczniejsze i lepsze aniżeli jego leczenie. Dlatego też, w przypadku bólu zęba, wybierają raczej wiejskich uzdrowicieli i szamanów, którzy w takich przypadkach leczą podgrzanym olejkiem ze skorupy kokosa, kwasem z akumulatora, czosnkiem, czy też ….zmywaczem do paznokci – najlepszym lekarstwem na pozbycie się „robactwa”. Kobiety zaś masowo nie zgadzają się na wyrywanie zęba podczas menstruacji, gdyż obawiają się zbyt dużego upływu krwi.

Dr Nations twierdzi, że lokalni stomatolodzy nie biorą pod uwagę powszechnych wierzeń ludowych i choć często karcą lokalnych uzdrowicieli, ci ostatni nadal odgrywają znaczna rolę, zwłaszcza w odległych od cywilizacji wsiach i miejscowościach.

Autorzy raportu twierdzą, że w celu poprawy zdrowia i higieny jamy ustnej mieszkańców regionu Ceara należy pozbyć się zarówno samej próchnicy zębów, jak i swego rodzaju „próchnicy społecznej” rozpowszechnionej w regionie.

 

(inf.wł.)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kiworkowa.JPG
Gratulacje dla Fundacji Wiewiórki Julii! Pacjent

W poniedziałek w warszawskim Ufficio Primo po raz trzynasty wyłoniono laureatów plebiscytu Róże Gali. Jak co roku, Kapituła Róż w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Jerzy Kapuściński, ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
rece_z_narzedziami.jpg
Za dużo dentystów w Hiszpanii Lekarz

Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej, gdzie studiuje najwięcej dentystów. W latach 1994 i 2010 ich liczba wzrosła o 104%. Obecnie istnieje tam 20 szkół dentystycznych, z któryc......

medal_0yAbuwi.jpg
Fundacja Be Active Dentist doceniona Lekarz

Z wielką przyjemnością informujemy, że Fundacja Be Active Dentist otrzymała wyróżnienie „Primus in Agendo” („Pierwszy w działaniu”). Ta zaszczytna honorowa odznaka jest ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres