Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Niebezpieczne dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Niebezpieczne dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych

Niebezpieczne dolegliwości stawów skroniowo-żuchwowych

Słyszysz charakterystyczne strzelanie stawów podczas otwierania i zamykania ust? Bolą cię różne części głowy, szyi, a nawet kręgosłupa? Nie lekceważ takich sygnałów! Mogą to być dolegliwości związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Staw skroniowo-żuchwowy to jedyne ruchome połączenie w obrębie czaszki, łączące ze sobą kość skroniową i kość żuchwową. Jednocześnie, jest to jeden z najbardziej obciążonych stawów w ludzkim organizmie: pracuje on m.in. podczas mówienia, jedzenia, śpiewania, ziewania czy żucia gumy. Z tego powodu staw skroniowo-żuchwowy jest narażony na rozmaite dolegliwości.

Schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego są przez wiele osób bagatelizowane. Zaczyna się niewinnie, bo od charakterystycznych trzasków i strzelania podczas zamykania czy otwierania ust. Z biegiem czasu dochodzą do tego jednak także bóle różnych części głowy, szyi i kręgosłupa. W takich przypadkach należy bezzwłocznie zgłosić do stomatologa. Niekiedy potrzebne są również konsultacje laryngologiczne, ortopedyczne oraz neurologiczne.

Leczenie stomatologiczne jest skuteczne, jeśli przyczyną dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego są problemy związane np. z nieprawidłowym zgryzem, brakami w naturalnym uzębieniu lub bruksizmem, czyli nałogowym zgrzytaniem zębami, najczęściej na tle nerwowym. Wówczas stomatolog może wykonać m.in. uzupełnienia protetyczne, zaproponować leczenie ortodontyczne bądź noszenie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na noc. Zapobiega ona nocnemu zgrzytaniu zębami.

Problemy stomatologiczne to jednak nie jedyna możliwa przyczyna bólu w stawie skroniowo-żuchwowym. Niekiedy jest to powikłanie chorób laryngologicznych, skutek zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, efekt zapaleniu nerwu trójdzielnego, a nawet nowotworów. Aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia, potrzebne jest przeprowadzenie szeregu badań: począwszy od wywiadu lekarskiego, przez badanie manualne stawu skroniowo-żuchwowego, aż po zdjęcia RTG oraz pantomogram.

Od przyczyn dolegliwości uzależniony jest sposób leczenia bólu stawu skroniowo-żuchwowego. Jak już wcześniej wspominano, może to być terapia protetyczna oraz ortodontyczna, ale także fizjoterapia, fizykoterapia (leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia, laseroterapia) oraz ćwiczenia zmniejszające stres.

Mogą być skutkiem przeprowadzonego leczenia, ale też stresu, którego nikomu z nas nie brakuje. Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych są coraz częstszym problemem. Tym samym stały się jednym z najważniejszych tematów szkoleń i kursów dla stomatologów w Polsce.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przeszczep stawu - Dentonet.pl
Nowatorski przeszczep stawu skroniowo-żuchwowego w Szczecinie Lekarz

Lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wszczepili 29-letniej pacjentce implant stawu skroniowo-żuchwowego.Na skutek wypadku w dzieciństwie k...

Ból szczęki podczas jedzenia (przypadek z forum Dentonetu) Lekarz

- Od 2 miesięcy boli mnie szczęka przy jedzeniu. W grudniu byłam chora i przepisano mi antybiotyk, po tym również ból przeszedł. Niestety miesiąc później znów zaczęłam mieć spiętą lewą stronę twarzy – pisze jedna z czytelniczek forum portalu Dentonet...

Krakdent-edu
Krakdent edukacyjnie: wykłady na żywo z Australii i Kanady Lekarz

Tradycyjnym elementem Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent jest program naukowy, dedykowany zarówno stomatologom, jak i asystentkom stomatologicznym oraz technikom dentystycznym. W czwartek uczestnicy sesji ortodoncji wysłuchali transmi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Janusz Kleinrok
Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych coraz częstsze Pacjent

Mogą być skutkiem przeprowadzonego leczenia, ale też stresu, którego nikomu z nas nie brakuje. Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych są coraz częstszym problemem. Tym samym stały się jednym z najważniejszych tematów szkoleń i kursów dla stomatolo...

PASE - Dentonet.pl
Nowy zarząd Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej Lekarz

Podczas tradycyjnej grudniowej konferencji Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej wybrano nowy zarząd organizacji. Na stanowisko prezydenta PASE został powołany dr Wojciech Ryncarz.W wyniku głosowania wśród aktywnych członków PASE wybrany został ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
iza.konskie
To problem ważny, aczkolwiek ciągle lekceważony przez pacjentów. Kiedyś miałam do czynienia z pacjentem, który cierpiał na bóle stawu skroniowo-żuchwowego od 20 lat!
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres