Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Nanocząstki srebra uniemożliwiają zakażenie opryszczką

Publikacja:
Nanocząstki srebra uniemożliwiają zakażenie opryszczką

Nanocząstki srebra uniemożliwiają zakażenie opryszczką

Nanocząstki srebra jako skuteczne środki przeciwwirusowe, wiodąca rola cytokiny TNF-alfa w tworzeniu stanów zapalnych w cukrzycy typu 1 oraz przyspieszenie rozwoju komórek rakowych w przypadku zatrucia związkami fosfonoorganicznymi – takie są rezultaty najnowszych badań polskich immunologów, przedstawione na VII Konferencji Naukowej „Aktualne problemy immunologii naukowej i klinicznej”.

Zespół naukowców z SGGW i Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr Małgorzaty Krzyżowskiej i prof. Jarosława Grobelnego przeprowadził badania dotyczące przeciwwirusowego działania nanocząsteczek srebra (AgNP). Istotą badań było określenie ich wpływu na groźny wirus opryszczki genitalnej – HSV-2.

Wirus ten, przechodząc przez błony śluzowe, zasiedla krzyżowe zwoje nerwowe i daje nawroty opryszczki genitalnej. Występuje u 10-60 proc. populacji; w krajach rozwijających się nawet wśród 80 proc.

Zakażenie HSV-2 zwiększa ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w szczególności HIV.

Zakażenie dziecka wirusem HSV-2 podczas porodu może doprowadzić u niego do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zmian w centralnym układzie nerwowym.

Zespół dr Krzyżowskiej i prof.Grobelnego zastosował w swoich badaniach preparaty AgNP otrzymane drogą chemiczną o wielkości 13 nm, 33 nm i 46 nm, stabilizowane za pomocą kwasu taninowego, o znanych właściwościach przeciwzapalnych. Testy, przeprowadzone na liniach komórkowych keratynocytów wykazały iż nanocząstki o wielkości 13 i 33 nanometrów całkowicie hamowały ich zakażanie wirusem.

„Badania nasze wskazują, że nanocząsteczki srebra modyfikowane kwasem taninowym, zwłaszcza w przypadku nanoczastek wielkości 13 i 33 nanometrów hamują wnikanie wirusa do komórek docelowych” – powiedziała PAP dr Krzyżowska.

Naukowcy przeprowadzili także testy na mysim modelu opryszczki, oddającym przebieg opryszczki u ludzi. Badania histologiczne na wycinkach tkanek, pobranych w wyniku tych badań wykazały znaczne zmniejszenie się ilości ognisk zakażenia HSV-2 i ich wielkości, co potwierdziło ich działanie przeciwwirusowe.

Z kolei zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Jolanty Myśliwskiej przeprowadził badania nad przyczynami niekorzystnych zmian naczyniowych w cukrzycy młodzieńczej typu 1.

Cukrzyca ta w 80-90 proc. przypadków dotyka dzieci i młodzież, głównie między 12 a 15 rokiem życia. Jest choroba autoimmunologiczną prowadząca do powolnego zniszczenia komórek beta znajdujących się w trzustce, produkujących insulinę i utraty zdolności do jej wydzielania.

Według badań WHO w roku 2000 na świecie żyło 171 mln ludzi ze wszystkimi postaciami cukrzycy, zaś w 2030 roku będzie ich już 366 mln; przy czym ilość chorych na cukrzycę typu 1 wzrośnie w tym samym okresie 2,3- krotnie.

Jak wynika z badań, za stany zapalne występujące w cukrzycy, zwłaszcza za chorobę siatkówki – retinopatię cukrzycową, odpowiedzialna jest cytokina TNF-alfa. Znana pod nazwą kachektyna, cytokina ta może przyczyniać się do obumierania komórek guza nowotworowego.

Jednak w badaniach długotrwałych, prowadzonych przez naukowców z GUM na grupie 150 chorych z cukrzycą typu 1 z czasem trwania choroby nieco ponad 2,5 roku, poziom cytokiny TNF-alfa, która u osób zdrowych występuje w niewielkiej ilości, był wyraźnie podniesiony.

W tej samej grupie przebadanej po 5 latach, stężenie TNF-alfa w surowicy krwi wzrosło ponad dwukrotnie. Jak wynika z badań zespołu z GUM, cytokina ta wzmaga i podtrzymuje stany zapalne u chorych z cukrzycą typu 1 na każdym jej etapie.

Zespół dokonał jednak odkrycia, które może pomóc w walce z cukrzycą typu 1. Zastosowano bowiem lek biologiczny – infliximab. To chimeryczne, mysio-ludzkie przeciwciało monoklonalne, używane do tej poryw terapiach nowotworów, jako wiążące się z TNF-alfa, co prowadziło do utraty możliwości działania przez tą cytokinę.

Infliximab podobnie zadziałał w przypadku tej cytokiny w cukrzycy typu 1 – aktywność TNF-alfa została znacznie zahamowania, co oznacza iż lek ten może powstrzymać narastające zapalenia w cukrzycy typu 1.

Zespół z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii pod kierownictwem dr Roberta Zdanowskiego zbadał działanie pochodnych związków fosforoorganicznych tzw. fosfonianów na układ immunologiczny.

„Związki te stanowią częsta przyczynę zatruć. Używane są zwykle w gazach bojowych, ale ich odmiany są stosowane także w środkach ochrony roślin. Mamy sporo informacji o działaniu tych związków na układ nerwowy, ale niewiele wiemy o ich oddziaływaniu na układ immunologiczny” – powiedział PAP dr Zdanowski.

W badaniach użyto silnie toksycznego związku fosforoorganicznego – estru pinakolinowego kwasu metylofluorofosforowego. Na modelu mysim, zbadano jego podstawowe oddziaływanie na system immunologiczny m.in. poziom cytokin, immunoglobulin oraz na procesy proliferacji komórkowej.

Zespół Zdanowskiego wykrył znaczące zmiany poziomu wydzielania cytokin i immunoglobulin, sugerujące bardzo niekorzystne zmiany w układzie immunologicznym m.in. zaburzeniu uległy procesy syntezy łańcuchów lekkich immunoglobulin.

Immunoglobuliny wytwarzane przez komórki układu odpornościowego – limfocyty B– odgrywają zasadniczą rolę w obronie organizmu przed pasożytami i bakteriami.

Naukowcy z WIHE w trakcie badań komórkowych stwierdzili także iż ester pinakolinowy powoduje spadek ilości prawidłowych komórek mysich HeCa10, natomiast działa jako doskonały stymulator rozwoju komórek guza nowotworowego z rodzaju Sarcoma (mięsaki). Nowotwory tego typu są inwazyjne, szybko się rozwijają i powodują dużą śmiertelność wśród chorych.

Badania zespołu Zdanowskiego mogą mieć duże znaczenie dla określania stanu zdrowia ludzi przebywających na terenach skażonych środkami ochrony roślin lub odpadami przemysłowymi.

VII Konferencja Naukowa „Aktualne problemy immunologii naukowej i klinicznej” w Olsztynie (25-26 maja) zgromadziła ponad 65 immunologów z ośrodków badawczych oraz szpitali klinicznych całej Polski, zarówno zajmujących się immunologią kliniczną jak i weterynaryjną. W jej trakcie zostanie przedstawionych 45 referatów i krótkich wystąpień dotyczących najnowszych badań z tej dziedziny.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nanoczastki zlota
Nanocząstki złota wraz z PTT skuteczne przeciwko S. mutans Lekarz

Zdaniem naukowców reprezentujących kilka amerykańskich ośrodków naukowych, nanocząstki złota pokryte polimerem glukozy mają zdolność niszczenia bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy oraz potencjalnie eliminować biofilm szybciej niż antybiotyki...

koronawirus - Dentonet.pl
Eksperci: zakażenie koronawirusem ma skutki we wszystkich układach Lekarz

COVID-19 to poważna choroba, która powoduje skutki we wszystkich układach narządów – ostrzegają autorzy tzw. białej księgi na temat objawów i odległych powikłań tej infekcji. Polscy klinicyści pod przewodnictwem prof. Andrzeja M. Fala, kierownika Kl...

zielona herbata
Nanocząstki srebra i herbata pokonują lekooporne bakterie Lekarz

Nanocząstki srebra otrzymane z użyciem ekstraktów z herbaty zwalczają bakterie (i drożdże) oporne na działanie wielu antybiotyków – poinformował Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy z IChF PAN zastosowali hybrydowe nanocząstki ...