Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Mamy gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

Publikacja:
Mamy gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

Mamy gorsze uzębienie niż mieszkańcy Madagaskaru

Dnia 12 września 2012 roku w Sali Kinowej gmachu Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, odbyła się konferencja z okazji V Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Została ona zorganizowana przez Naczelną Izbę Lekarską razem z Ministerstwem Zdrowia i Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie, a jej tematem przewodnim była „Promocja i profilaktyka w różnych dziedzinach stomatologii”.

Jednym z elementów konferencji był wykład dr Anny Lelli poświecony higienie jamy ustnej Polaków.  Z przemówienia wynika niestety, że wypadamy dość blado na tle innych narodów. O ile nie może dziwić, że mamy gorsze uzębienie niż choćby Niemcy, o tyle fakt, że nasze zęby są mniej zdrowe niż mieszkańców Madagaskaru jest już zaskakujący.

Dr Lella mówiła o tym, że jeszcze bardzo wielu naszych rodaków nie ma świadomości, że stomatologa trzeba odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku, a zęby myć przynajmniej dwa razy dziennie. Ten przykry fakt potwierdzają liczne wyniki badań, które wskazują na brak stosowania przez nas profilaktyki.

 Marnym pocieszeniem jest to, że zęby i dziąsła mieszkańców Afganistanu są w gorszym stanie niż Polaków – mówiła dr Anna Lella. – Fakt, że wydatki na leczenie stomatologiczne, aż w 78% są pokrywane ze środków prywatnych wszystkiego nie tłumaczy – dodaje po chwili.

Podczas kolejnego wykładu prof. Renata Górska zwróciła uwagę, że prowadzenie badań nad chorobami zębów i przyzębia jest bardzo trudne. Podczas przeprowadzonego badania wysyłano potencjalnym pacjentom zaproszenia na przegląd jamy ustnej, wspominając, że leczenie jest na koszt NFZ. Jak przyznała prof. Górska większość ankietowanych odmawiała, robiąc to często w niezbyt miły sposób.

Jako przyczynę fatalnego stanu uzębienia Polaków dr Marta Klimkowska-Misiak wskazała likwidację wielu szkolnych gabinetów, które zostały pozamykane, ponieważ nie spełniały wymagań NFZ. Mówiła ona również o tym, że rodzice w naszym kraju wciąż straszą dzieci dentystą, a zdaniem co piątej matki dziecko, które wieczorem zje jabłko może już nie myć zębów (nie jest to właściwe zachowanie, ponieważ kwasy owocowe mogą sprzyjać uszkodzeniu szkliwa).

Prof. Andrzej Wójtowicz zwracał uwagę, że stomatolog ma duże możliwości, jeśli chodzi o wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych jamy ustnej. Jednak dodał, iż badań w tym kierunku nie refunduje NFZ.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali, że schorzenia jamy ustnej mają wpływ na cały organizm. Choroby przyzębia mają wpływ na stan serca, mogą sprzyjać cukrzycy, a nawet przyczyniają się do raka trzustki.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy ustnej obchodzony jest już po raz piąty 12 września. Jednak od przyszłego roku nastąpi zmiana, gdyż w tym samym czasie odbywa się ogólnoświatowy kongres stomatologiczny. W roku 2013 dzień ten będziemy świętować 20 marca.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

hejt w internecie - Dentonet.pl
Mamy dość hejtu - mówią lekarze Lekarz

Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do Prokuratury Krajowej w sprawie "nasilającej się fali hejtu i zachowań naruszających przepisy kodeksu karnego w stosunku lekarzy i lekarzy dentystów promujących i realizujących Narodowy Program Szczepień p. C...

endodoncja
USA: oszustwa w Internecie gorsze niż… leczenie kanałowe Lekarz

Firma McAfee, producent oprogramowania antywirusowego, przeprowadziła w ostatnim czasie badanie dotyczące oszustw, do których dochodzi w Internecie. Wynika z niego między innymi to, że ponad połowa dorosłych Amerykanów wolałaby poddać się leczeniu ka...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia medyczne
"Mamy obawy co do zaplecza i kadry dydaktycznej" Lekarz

- Szkolenie lekarzy nie odbywa się jedynie na salach wykładowych. Mamy obawy co do zaplecza dydaktycznego i kadry dydaktycznej - mówił prezes NIL Łukasz Jankowski podczas spotkania z działającą przy ministrze zdrowia Radą Organizacji Pacjentów, która...

sytuacja epidemiologiczna
"Mamy efekt popandemiczny wielu chorób zakaźnych" Lekarz

– Obecna sytuacja epidemiologiczna wielu chorób zakaźnych to efekt popandemiczny COVID-19 – twierdzi konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Specjalistka podczas wtorkowej konferencji „Choroby zakaźne 2023” ...

malpia ospa
„Małpia ospa jest medialna, ale mamy szczepionki” Lekarz

– Małpia ospa jest medialna, ale mamy przeciwko niej skuteczne szczepionki. Bardziej obawiam się nowych odmian SARS-CoV-2. Chiny po raz kolejny mogą stać się przyczyną wybuchu kolejnej fali zachorowań – mówił w rozmowie z PAP wirusolog dr Paweł Zmora...