Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Łódzki NFZ: harmonogram rzecz święta

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Łódzki NFZ: harmonogram rzecz święta

Łódzki NFZ: harmonogram rzecz święta

W przypadku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy wykonują świadczenia w ramach NFZ, każda zmiana harmonogramu pracy wymaga akceptacji Funduszu. W większości województw takie kwestie są załatwiane automatycznie, wyjątek stanowi województwo łódzkie.

W naszym regionie na akceptację czeka się nieraz wiele godzin. Zmiany rozpatruje komisja, która nie zbierze się natychmiast – wyjaśnia Jarosław Krawczyk, prezes Łódzkiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. – W nagłych sytuacjach, np. choroby lekarza, oznacza to brak możliwości przyjmowania pacjentów przez jakiś czas.

Zdaniem Jarosława Krawczyka, łódzki Fundusz nie wyraża zgody nawet na uzasadnione zmiany harmonogramu. W przypadku jednej z przychodni walka o przesunięcie czasu pracy trwa od marca. NFZ konsekwentnie odmawia, argumentując, że świadczeniodawca ogranicza dostęp do świadczeń.

W opinii Związku to uzasadnienie należy uznać za niedorzeczne. – POZ to nie pogotowie ratunkowe – mówi Jarosław Krawczyk. – Jeśli lekarz będzie przyjmował w godz. 9-13 zamiast 8-12, a pacjenci są o tym informowani, to jakie tu mamy ograniczanie dostępu do świadczeń? Przecież to absurd.

Jarosław Krawczyk podkreśla, że postępowanie Funduszu w tej sprawie jest łamaniem jednego z zapisów porozumienia, zawartego między Ministerstwem Zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim 7 stycznia tego roku. Strony ustaliły wówczas, że ustalanie harmonogramu pracy leży w gestii pracodawcy.

– NFZ nie jest pracodawcą, ale płatnikiem – dodaje Krawczyk. – Jego zadaniem jest m.in. pilnowanie, czy jest zachowany dostęp do świadczeń zdrowotnych, nie zaś jaki konkretnie lekarz i w jakich godzinach je wykonuje. Organizacja świadczeń to zadanie pracodawcy i w tę rolę NFZ ingeruje niepotrzebnie.

 

B.Sz.

 

Źródło: www.federacjapz.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

medical-563427_960_720.jpg
Studia medyczne będą płatne? Pacjent

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na antenie radia RMF FM powiedział, że dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie płatnych studiów medycznych. Jego zdaniem, miałoby to zapobiec wy......

pan_ze_skoroszytami.jpg
Wydawać czy nie wydawać? Lekarz

Zdaniem NIL, ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie daje pacjentowi takich uprawień. Dlatego Prezes Naczelnej Rady Lekarskie w piśmie z dnia 29 grudnia 2015......

ROZWIŃ WIĘCEJ
zdumiony_lekarz__81673366.jpg
Nakaz pracy dla rezydentów? Lekarz

Mając na uwadze dobro pacjentów Rzecznik Praw Pacjenta w piśmie do ministra Konstantego Radziwiłła wskazał na potrzebę wprowadzania kompleksowych zmian ograniczających zjawisko emigracji lekarz......

lupa_skarbówki.jpg
NFZ do stopniowej likwidacji. Co z kontraktami? Lekarz

Stopniowa likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i przejście od finansowania ubezpieczeniowego do budżetowego - to jeden z najważniejszych postulatów nowego Ministra Zdrowia. NFZ - kt&oacute......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres