Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

List przewodniczącego OZZL do szefowej rządu

Publikacja:
List przewodniczącego OZZL do szefowej rządu

List przewodniczącego OZZL do szefowej rządu

Krzysztof Bukiel – przewodniczący zarządu krajowego OZZL – wystosował list otwarty do premier Beaty Szydło, w którym skrytykował plany rządu w zakresie służby zdrowia. List trafił też na ręce wicemarszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz do mediów.

Zdaniem przewodniczącego OZZL, planowane przez rząd zmiany w zakresie ochrony zdrowia – zamiast poprawić sytuację – wprowadzą dodatkowy chaos i niepokój społeczny. Jak podkreślono, głównym problemem publicznej służby zdrowia w naszym kraju jest nieustanny niedobór środków finansowych przeznaczanych na lecznictwo. Stąd też biorą się m.in. kolejki do leczenia, niedostępność wielu badań i terapii, braki personelu medycznego, zadłużanie się szpitali, dekapitalizacja sprzętu i budynków, niesprawiedliwie niskie pensje pracowników medycznych, przepracowanie personelu medycznego oraz wzrastająca nieufność chorych do pracowników służby zdrowia, obwinianych o złe funkcjonowanie opieki zdrowotnej.

Tymczasem rząd nie przewiduje w tej kadencji parlamentu zauważalnego wzrostu publicznych nakładów na lecznictwo. – Zamiast tego proponuje się zmiany organizacyjne mające na celu odejście od ekonomizacji służby zdrowia, wprowadzonej w 1999 r. czyli w istocie powrót do modelu z okresu PRL-u. W ocenie większości ekspertów i praktyków jest to krok fatalny, który może zniweczyć pozytywne skutki wspomnianej reformy oraz zmarnować wysiłek i dokonania pracowników służby zdrowia z ostatnich kilkunastu lat – podkreślił prezes OZZL w liście.

Jak zauważa Krzysztof Bukiel nie jest prawdą, że mechanizmy rynkowe wprowadzone do publicznej ochrony zdrowia nie sprawdziły się. – Wręcz przeciwnie, przyniosły one takie efekty, jakich oczekiwali reformatorzy: znacznie wzrosła liczba świadczeń zdrowotnych oferowanych chorym, poprawiła się ich jakość, zmniejszyła się niegospodarność w szpitalach i poradniach, zwiększyła efektywność, placówki ochrony zdrowia zaczęły zabiegać o pacjentów. Jedynym elementem, który zawiódł w nowych warunkach było państwo jako płatnik za refundowane świadczenia zdrowotne – poinformował.

OZZL apeluje o zdecydowane działania

Według przewodniczącego OZZL, budżetowanie szpitali czy wprowadzenie finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznych przez lekarzy POZ zamiast przez NFZ nie rozwiąże żadnego problemu w ochronie zdrowia, a przywróci te sprzed reformy z 1999 r. – Publiczna ochrona zdrowia w Polsce wymaga zmian i zdecydowanych działań. Trzeba zbilansować nakłady z zakresem świadczeń gwarantowanych aby leczenie nie było z założenia nieopłacalne i administracyjnie limitowane. Wtedy podmioty lecznicze, konkurujące ze sobą o pacjenta, z pewnością zdołają zapewnić każdemu potrzebującemu odpowiednie leczenie we właściwym czasie. Trzeba też wprowadzić mechanizmy ograniczające nieuzasadnione korzystanie ze świadczeń refundowanych poprzez wzmocnienie funkcji kontrolnych płatnika i zwłaszcza wprowadzenie finansowych motywacji dla pacjentów – dodano w liście.

Obserwujemy lawinowy wzrost roszczeń pacjentów. Wynika to głównie z tego, że lekarze dentyści często bagatelizują zagadnienie zgody pacjenta na leczenia. Brak takiej zgody może być powodem kłopotów, nawet w sytuacji gdzie leczenie przebiegło poprawnie – mówi w wywiadzie dla Dentowizji mec. Tomasz Pęcherz, radca prawny Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

AF

Fot. publicdomainpictures.net


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kary dla lekarzy
OZZL chce zablokowania wyższych kar dla medyków Lekarz

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zwróci się do posłów, aby podczas prac nad zmianami w Kodeksie Karnym zablokowali proponowane przez rząd zmiany w art. 155, wprowadzające dużo ostrzejsze kary dla lekarzy za błędy medyczne. Przypomnijmy – 22 lut...

stomatologia 5
Niemcy: protesty dentystów przeciw polityce rządu Lekarz

14 czerwca w Kolonii odbyła się kolejna już demonstracja osób związanych zawodowo ze stomatologią, zorganizowana z inicjatywy Wolnego Stowarzyszenia Niemieckich Dentystów (Freier Verband Deutscher Zahnärzte; FVDZ). Jak relacjonuje berliński portal ZM...

lusterko i narzedzia dentystyczne 1
Zdrowie jamy ustnej seniorów: „letnia” odpowiedź rządu Australii Lekarz

Australijskie Towarzystwo Stomatologiczne (Australian Dental Association; ADA) określa odpowiedź rządu na zalecenia Komisji Królewskiej w sprawie Jakości i Bezpieczeństwa Opieki nad Osobami Starszymi jako „letnią, nieprzekonującą oraz rozczarowującą”...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pomoc NHS - Dentonet.pl
Czy wytyczne rządu Szkocji pogrążą stomatologię NHS? Lekarz

Szkocki oddział Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDAS) wyraził opinię, że nowe wytyczne dla stomatologów, ogłoszone przez lokalny rząd w dniu 29 listopada, nie przywrócą dostępu do leczenia stomatologicznego na poziomie znanym sprzed pande...