Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kserostomia

Publikacja:

Kserostomia

Kserostomia

Kserostomia to zespół objawów polegających na pogorszeniu funkcji gruczołów ślinowych Kserostomia może być spowodowana bezpośrednią przyczyną w postaci zaburzenia funkcji gruczołów ślinowych, jak również jednym z objawów choroby ogólnoustrojowej. Dlatego też objawów kserostomii nie wolno lekceważyć, schorzenie powinno być dokładnie zbadane przez lekarzy.

 

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn kserostomii jest stosowanie leków. Aż 400 dostępnych na rynku preparatów może być odpowiedzialne za powstawanie uporczywej suchości w jamie ustnej. Do grupy tej zaliczyć należy między innymi leki moczopędne, przeciwdepresanty, leki o działaniu przeciwhistaminowym, obniżające ciśnienie, rozszerzające oskrzela i inne.

Do chorób ogólnoustrojowych, którym towarzyszyć może kserostomia lekarze zaliczają przede wszystkim cukrzycę. Wśród innych wyróżnić należy sarkoidozę, AIDS oraz takie stany jak awitaminozy, odwodnienie.

Zaburzone wydzielanie śliny towarzyszy ponadto radioterapii guzów głowy i szyi. Wpływ mają także czynnik miejscowe, takie jak palenie tytoniu, użytkowanie całkowitych protez zębowych, oddychanie przez usta.

 

Objawy

Objawy kserostomii to efekt uszkodzenia tkanek jamy ustnej, które nie są chronione przez odpowiednią ilość śliny. Zmniejszona ilość śliny wpływa także na skład flory bakteryjnej jamy ustnej. Wzrasta ilość mikroorganizmów, które odpowiadają za powstawanie próchnicy, pojawia się także większa ilość szkodliwych grzybów.

Dolegliwości na jakie mogą uskarżać się pacjenci to:

  • uczucie pieczenia jamy ustnej i języka, a także warg,
  • trudności z przełykaniem pokarmów,
  • zaburzone odczuwanie smaków,
  • zmiana zabarwienia błony śluzowej jamy ustnej,
  • kolonizacja grzybów,
  • szybciej rozwijająca się próchnica,
  • większa skłonność do owrzodzeń błony śluzowej, a prze to wtórnych zakażeń bakteryjno-grzybiczych,
  • utrudnienia w artykulacji mowy,
  • konieczność ciągłego sztucznego nawilżania śluzówki jamy ustnej,
  • w szczególnych przypadkach dojść może do wygładzenia i pobrużdżenia jeżyka i trwałych zmian w błonie śluzowej jamy ustnej.

     

dodano: 2009-07-23 12:59:53

POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID: kserostomia, dysfunkcje smaku, zmiany w jamie ustnej Lekarz

Z pracy opublikowanej w sierpniu na łamach czasopisma naukowego „Journal of Dental Research”, dotyczącej objawów zakażeniem SARS-CoV-2 w jamie ustnej wynika, że u ponad 40% pacjentów z COVID-19 występowała suchość w ustach, ale częste były również ró...