Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Kontrakty in blanco

Publikacja:
Kontrakty in blanco

Kontrakty in blanco

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” – szpitale i poradnie specjalistyczne podpisują kontrakty in blanco na 2015 r. Dlaczego? Ponieważ nie ma w nich wymienianych kwot, gdyż NFZ nie wie, jakie sumy zostaną przeznaczone na pacjentów wymagających leczenia onkologicznego, a jakie na pozostałych.

Jak już wiadomo – od nowego roku zostanie wprowadzony pakiet onkologiczny. Osoby, które będą miały podejrzenie nowotworu, zostaną skierowane na diagnozę i leczenie bez kolejki (minister zdrowia określił, że czas oczekiwania to maksimum 9 tygodni od momentu podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia).
NFZ ma promować placówki medyczne za dotrzymanie tego terminu – otrzymają one pieniądze za wszystkich pacjentów onkologicznych, bez uwzględniania limitów określonych w kontraktach.
W czym problem? Jak łatwo się domyślić – na takie działania potrzeba środków finansowych. Trudno przewidzieć, jak dużych. Dlatego NFZ proponuje podpisywanie kontraktów in blanco. Na ten moment Fundusz nie potrafi także określić warunków, które będą musiały spełnić placówki medyczne, by dostać kontrakt na 2015 rok. Jest właśnie w trakcie ich ustalania – zbiera uwagi do projektu zarządzeń w tej sprawie. Dopiero, gdy to się stanie – szpitale będą wiedziały, na ile pieniędzy mogą liczyć. Jednakże może się okazać, ze niektóre placówki medyczne nie będą w stanie spełnić tych warunków, a umowy bez wymienionych kwot nie mają mocy prawnej. Tym niemniej dyrektorzy szpitali onkologicznych podpisują takie kontrakty, gdyż liczą, że zapewni im to więcej pieniędzy na leczenie.

Wprowadzenie pakietu onkologicznego wzbudza wiele kontrowersji, rodzą się pytania.
Po 1 stycznia rozszerzy się też lista badań, na które będą mogli kierować lekarze rodzinni. Ministerstwo obiecało na to dodatkowo 350 mln. zł. Podobno potrzeba trzy razy więcej. Pytanie, czy NFZ dając pieniądze na finansowanie tych projektów, nie ograniczy finansowania innych. Może się też zdarzyć, że tak jak w przypadku projektu uruchomienia gabinetów stomatologicznych w szkołach, pytania na jakiś czas pozostaną bez odpowiedzi.

BZ