Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kamuflaż ortodontyczny

Publikacja:
Kamuflaż ortodontyczny

Kamuflaż ortodontyczny

Niestety, nie wszystkie wady zgryzu da się całkowicie wyleczyć. Niekiedy jedynym sposobem, aby pomóc pacjentowi, jest wykonanie kamuflażu ortodontycznego, który w pewnym stopniu koryguje funkcjonowanie zgryzu oraz poprawia estetykę twarzy.

Najogólniej wady zgryzu można podzielić na trzy grupy. Są to:
– wady zębowe – mamy z nimi do czynienia wówczas, kiedy zęby mają prawidłowy kształt, jednak zajmują nieprawidłową pozycję w łuku zębowym. Rosną „krzywo”, są nierówne, zachodzą na siebie, są stłoczone lub przeciwnie – dzielą je szerokie szpary. Do wad zębowych zaliczamy również przypadki, w których zęby są obrócone, przemieszane, zatrzymane w kości, zbyt długie lub zbyt krótkie bądź też rosną poza łukiem zębowym (dopoliczkowo lub dojęzykowo).

– wady zgryzu – ten typ wady dotyczy łuków zębowych. Łuki mają nietypowy kształt lub nie pasują do siebie wielkością (np. łuk zębowy górny lub/i dolny jest zbyt wąski, co powoduje stłoczenie zębów). W konsekwencji nieprawidłowego rozwoju łuków zęby górne nie kontakują się prawidłowo z dolnymi.

– wady szczękowo-twarzowe (inaczej szkieletowe lub gnatyczne) – w tym przypadku problem dotyczy nieprawidłowej wielkości, położenia lub wzajemnego stosunku szczęk (np. szczęka lub żuchwa jest za duża lub za mała, żuchwa jest przesunięta w bok, szczęka jest wysunięta do przodu, a żuchwa do tyłu). Wady szczękowo-twarzowe wpływają niekorzystnie na proporcje twarzy oraz funkcje układu stomatognatycznego. Mogą zaburzać czynność żucia, połykanie, mowę i funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Przyczyniają się też do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia .

Przyczynami deformacji szczęk mogą być czynniki dziedziczne, wady wrodzone (rozszczepy warg i podniebienia, wady genetyczne), urazy oraz zaniedbane w dzieciństwie wady zgryzu powstałe z powodu szkodliwego działania czynników środowiskowych.

U dorosłych pacjentów z wadami szkieletowymi stomatolog – w związku z zakończeniem wzrostu twarzoczaszki – nie jest w stanie uzyskać równowagi czynnościowej w zgryzie oraz idealnego efektu estetycznego wyłącznie za pomocą aparatów ortodontycznych. W takim przypadku zwykle kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczno-ortodontyczny lub – jeżeli z jakiś względów zabieg  jest niemożliwy – proponuje komuflaż ortodontyczny.
Kamuflaż polega na usunięciu niektórych zębów i przesunięciu pozostałych, tak aby pomimo nieprawidłowych podstaw kostnych zęby właściwie się ze sobą kontaktowały. W przypadku tyłozgryzu usuwa się przedtrzonowce górne, a w przypadku przodozgryzu przedtrzonowce dolne, zyskując w ten sposób miejsce na cofnięcie i uszeregowanie zębów przednich.

Reasumując, kamuflaż nie likwiduje wady kostnej, a jedynie ją maskuje, umożliwiając poprawę stosunków zwarciowych. Nie należy jednak oczekiwać, że dzięki tej metodzie twarz uzyska idealne proporcje.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Align kongres
Pierwszy Kongres Ortodontyczny Invisalign za nami Lekarz

Firma Align Technology, wiodący światowy producent urządzeń medycznych, który projektuje, produkuje i dostarcza system przezroczystych nakładek Invisalign® oraz skanery wewnątrzustne iTero™, zorganizowała pierwszy Kongres Ortodontyczny Invisalign, kt...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Align kongres 1
II Kongres Ortodontyczny Invisalign za nami Lekarz

W dniach 15-16 marca 2024 r. w Warszawie odbył się II Kongres Ortodontyczny Invisalign®. Tematyka tegorocznego wydarzenia była skoncentrowana wokół leczenia pacjentów rosnących. Kongres po raz kolejny stanowił miejsce spotkań, wymiany wiedzy i doświa...