Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jest projekt zarządzenia w sprawie szkolnych gabinetów

Publikacja:
Jest projekt zarządzenia w sprawie szkolnych gabinetów

Jest projekt zarządzenia w sprawie szkolnych gabinetów

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie oceniało projekt zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży. Za istotną i korzystną zmianę uznało zwłaszcza określenie preferencji i dodatkowej punktacji dla stomatologów, którzy ubiegają się o zawarcie umowy na świadczenia dla najmłodszych, a jednocześnie dysponują gabinetem stomatologicznym na terenie danej placówki oświatowej i posiadają zawarte z jej dyrektorem porozumienie o współpracy w zakresie opieki stomatologicznej nad uczniami.

Jednocześnie Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśliło, iż konieczne jest wprowadzenie do projektu dodatkowych zapisów, które sprawią, że zarządzenie faktycznie spełni swoją rolę. Bowiem w ocenie Prezydium NRL nie sam fakt zawarcia porozumienia z dyrektorem placówki szkolnej czy dysponowanie gabinetem na jej terenie wpłynie na poprawę jakości stanu uzębienia wśród uczniów, tylko realna możliwość skorzystania ze świadczeń stomatologicznych.

Aby tak się stało, projekt powinien uwzględnić następujące postulaty:
1. Zwiększenie nakładów na na świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży. Zdaniem Prezydium proponowany obecnie sposób finansowania procedur dla dzieci i młodzieży spowoduje ograniczenie i tak szczupłej puli świadczeń dla dorosłych poprzez przesunięcie tych samych środków między różnymi częściami budżetu.

2. Likwidację wymogu zapewnienia pracy poradni w godzinach popołudniowych. Praca gabinetu usytuowanego w szkole w godzinach popołudniowych jest wymogiem nadmiarowym i nie uwzględnia specyfiki funkcjonowania gabinetu w ramach szkoły.

3. Sprecyzowanie zwrotu „objęcie opieką stomatologiczną”. Projekt nie wyjaśnia, czy uczniowie objęci opieką stomatologiczną będą korzystać z preferencji w kolejności przyjęć, a jeśli tak – to w jakim zakresie i na jakiej podstawie prawnej.

4. Sprecyzowanie określenia „placówka oświatowa”. Zarządzenie powinno dokładnie wskazywać podmioty, w ramach których byłaby sprawowana opieka stomatologiczna, i uwzględniać w swej definicji poza szkołami, takie podmioty jak przedszkola, żłobki i zakłady opiekuńcze.

5. Wprowadzenie rozwiązania, które pogodziłoby obowiązek świadczenia doraźnej opieki stomatologicznej nad uczniami z koniecznością każdorazowego uzyskania zgody na ich leczenie, wyrażonej przez przedstawiciela ustawowego. Według NRL opieka stomatologiczna nad uczniami danej placówki często obejmuje swym zakresem przypadki nagłe, doraźne, wymagające udzielenia natychmiastowej pomocy dentystycznej. Jednak zgodnie z ustawą o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, w takiej sytuacji zgodę na leczenie pacjenta małoletniego musi wyrazić jego przedstawiciel ustawowy. Ponieważ planowana zmiana nie rozstrzyga kwestii współistnienia obu tych wymogów, konieczne jest jej dokładne doprecyzowanie.

6. Doprecyzowanie zasad zawierania porozumień. Obecnie projekty zarządzeń nie rozstrzygają, czy jeden lekarz ma możliwość zawarcia kilku porozumień z różnymi placówkami i jakie – w takiej sytuacji – byłyby kryteria punktowania tego rodzaju działalności. Projekt nie daje także jednoznacznej odpowiedzi, czy dopuszczalne jest zawarcie przez dyrektora placówki oświatowej kilku porozumień z kilkoma świadczeniodawcami.
W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej każda placówka powinna mieć możliwość zawarcia porozumienia z więcej niż jednym świadczeniodawcą, a każdy świadczeniodawca możliwość zawarcia porozumienia z kilkoma placówkami oświatowymi.

7. Zmianę kryteriów oceny gabinetów szkolnych. W opinii Prezydium takie kryteria oceny, jak konieczność pracy w godzinach popołudniowych, posiadanie aparatu RTG, podjazdu dla niepełnosprawnych czy windy powinny zostać zmienione w sposób uwzględniający specyfikę szkolnego gabinetu stomatologicznego.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla również, iż zwiększenie liczby świadczeń udzielanych pacjentom do 18. roku życia. nie może doprowadzić do ograniczenia dostępności świadczeń dla osób dorosłych. Tym samym projektowane zmiany wymagają zwiększenia finansowania świadczeń stomatologicznych.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higienistka - Dentonet.pl
Regulacja zawodów asystentki i higienistki – jest projekt ustawy Asysta

Na stronie legislacyjnej rządu pojawił się projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. Jego celem jest uregulowanie zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zaga...

wynagrodzenia rezydentow
Ile zarobią rezydenci od lipca? Jest projekt zarządzenia Lekarz

Z projektu zarządzenia ministra zdrowia wynika, że lekarze i lekarze dentyści odbywający specjalizacje w dziedzinach priorytetowych medycyny zarobią od 1 lipca 2023 r. 8308 zł brutto, a w pozostałych specjalizacjach – 7552 zł brutto. Na stronie Rząd...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wycena leczenia stomatologicznego - Dentonet.pl
„Utrzymanie gabinetów z roku na rok jest coraz trudniejsze” Lekarz

Posłanki Maria Małgorzata Janyska, Zofia Czernow, Krystyna Sibińska i Joanna Jaśkowiak chcą wiedzieć, czy resort zdrowia planuje podwyższyć wycenę świadczeń stomatologicznych. Do grupy posłanek docierają sygnały od stomatologów, którzy twierdzą, że...

COVID 1
16 maja koniec stanu epidemii - jest projekt rozporządzenia Lekarz

Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które z dniem 16 maja znosi stan epidemii, ale jednocześnie ogłasza do odwołania stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie podtrzymuje również ob...

pomoc stomatologiczna
Polscy dentyści solidarni z Ukrainą - jest mapa gabinetów Lekarz

W poniedziałek (28 lutego) ruszyła strona internetowa z bazą gabinetów oferujących bezpłatną pomoc stomatologiczną ofiarom agresji rosyjskiej, które trafiły do Polski.   Akcja swój początek miała w popularnym portalu społecznościowym - na grupie, w ...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
MEiN opublikowało wytyczne ws. szkolnych gabinetów Lekarz

Ministerstwo edukacji i nauki we współpracy z ministerstwem zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Są w nich zapisy dotyczące funkc...

leczenie stomatologiczne
Koniec amalgamatu w Polsce – jest projekt rozporządzenia Lekarz

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, zgodnie z którym amalgamat stomatologiczny ma zostać w pełni wycofany z polskich gabinetów stomatologicznych. Jak czytamy, projekt rozporządzenia ma na celu dostosowanie do przepisów rozporz...