Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

Publikacja:
Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

Jak uzyskać wstawiennictwo św. Apolonii

Jutro przypada rocznica śmieci św. Apolonii – patronki dentystów i wszystkich cierpiących na ból zęba. Warto z tej okazji przypomnieć różne starodawne obrzędy i zwyczaje, które miały zapewnić przychylność świętej i spowodować cudowne wyleczenie zębów.

Apolonia żyła w III wieku naszej ery w Aleksandrii. Była diakonisą, czyli katolicką zakonnicą, opiekująca się dziećmi i chorymi. Zmarła podczas krwawej rzezi chrześcijan urządzonej z okazji obchodów milenium założenia Rzymu. Okrutni oprawcy poddali ją brutalnym torturom, podczas których zmiażdżono jej szczękę oraz usunięto wszystkie zęby, a następnie żywcem spalono na stosie. Kościół katolicki kanonizował Apolonię w 249 roku i uznał za orędowniczkę od bólu zębów.

Kult świętej szybko upowszechnił się w całej Europie, podobnie jak wiara w jej uzdrowicielskie możliwości. Już sama liczba relikwii św. Apolonii była imponująca. W świątyniach Rzymu miała znajdować się głowa świętej, jej ramię, szczęka, język oraz zęby. Natomiast Kolonia chwaliła się żebrem patronki dentystów, dziewięcioma zębami i dwiema żuchwami (!). Inne miejsca, w których czczono cudowne szczątki Apolonii, to m.in. Tortona w Hiszpanii, Antwerpia, Bruksela i Lizbona.

Prośby o wstawiennictwo

Przez wiele stuleci wierzono, że osoby pragnące uzyskać opiekę świętej, powinny zachować ścisły post w dniu jej śmieci, czyli 9 stycznia. Częstą praktyką było również ofiarowywanie świętej darów wotywnych, najczęściej w postaci woskowych lub metalowych zębów, choć niekiedy ofiarowywano jej mniej typowe wota. Na przykład, w Banndorf, w kaplicy zwanej „Bildhüsli" cierpiący na schorzenia jamy ustnej składali pod figurą Apolonii łyżki, natomiast matki ząbkujących dzieci – miniaturowe ubranka dziecięce. Podobny zwyczaj miał miejsce we Włoszech, w np. w rzymskim kościele p.w. św. Augustyna młode dziewczęta ofiarowywały świętej własne ubranie.

Jednym z bardziej spektakularnych darów wotywnych była fundacja kaplicy św. Apolonii w kościele Św. Augustyna w Wiedniu, uczyniona w 1643 roku przez cesarza Ferdynanda III i jego żonę Marię w podzięce za ustąpienie bólu zęba nękającego ich syna Leopolda. Oprócz bogatego wystroju kaplicy cesarzowa złożyła w niej cenną relikwię (ząb świętej).

Modlitwy do świętej

Co ciekawe, modlitwy do świętej Apolonii wznosili zarówno pacjenci, jak i poprzednicy współczesnych dentystów. Johann Georg Keissler w swoim pamiętniku z podróży, opublikowanym w 1751 roku, wspomina, że praktykujący w Turynie o „rwacze zębowi" każdy zabieg rozpoczynali od słów „con adjuto di Santa Apolonia".

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w zachowanych do dzisiaj modlitwach św. Apolonia pełni rolę raczej rolę pośredniczki niż uzdrowicielki. Nie leczy sama, lecz wstawia się do Boga w imieniu cierpiących i wyjednuje im łaskę przebaczenia.

„O święta Apolonio, przez mękę swoją uzyskaj nam odpuszczenie wszystkich grzechów, których dopuścilibyśmy się przez obżarstwo i mową, abyśmy wolni byli od bólu i zgrzytania zębów teraz i w przyszłości, a czystość serca miłując przez łaskę warg mieli przyjaciela w Królu Aniołów. Amen”

Motyw bólu zębów, będącego karą za grzechy, pojawia się również w kolejnej modlitwie:

„Dziewico Boża Wspaniała, Apolonio!

Za nas błagaj u Pana,

by oddalił to, co szkodzi.

Aby nas za nasze winy,

choroby zębów nie dręczyły,

lecz zdrowiem głowy i ciała

byśmy się zawsze cieszyli”.

 

W Kościele Katolickim święto Apolonii przypada na dzień 9 lutego. W wielu krajach, np. Meksyku, w tym dniu jest obchodzony również Dzień Dentysty.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

statuetka Apolonii
Prof. Agnieszka Mielczarek nagrodzona statuetką św. Apolonii Lekarz

Prof. Agnieszka Mielczarek - specjalista w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej WUM - nagrodzona została przez warszawską Okręgową Izbę Lekarską statuetką św. Apolonii. Statuetka św. Apolonii...

zgoda na leczenie
Jak uzyskać zgodę pacjentów na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Wyzwaniem dla niemałej części stomatologów jest akceptacja planu leczenia, jaki przedstawiają swoim pacjentom. Nawet gdy potrzeba przeprowadzenia terapii jest ewidentna, pacjenci zbyt często nie podzielają naszego entuzjazmu dla zmierzenia się z ich ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
statuetka apolonii
Dla kogo statuetka św. Apolonii? Zgłoszenia do końca lipca Lekarz

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie do końca lipca przyjmuje wnioski o przyznanie statuetki św. Apolonii. Otrzymują ją osoby, firmy i instytucje, które szczególne wspierają środowisko lekarzy dentystów skupionych wokół warszawskiej ORL. Statuetka św....

e zwolnienie
Jak najwygodniej uzyskać zwolnienie lekarskie? Pacjent

W ostatnich latach system opieki zdrowotnej przeszedł gruntowną modernizację. Jej zaletą jest głównie rozwój telemedycyny i możliwość dostępu do niektórych świadczeń medycznych bez wychodzenia z domu. Dzięki temu możesz otrzymać i wykupić e receptę l...