Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jak przebiega wyrejestrowanie kasy fiskalnej – opis procedury

Publikacja:
Jak przebiega wyrejestrowanie kasy fiskalnej – opis procedury

Jak przebiega wyrejestrowanie kasy fiskalnej – opis procedury

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyrejestrowanie kasy fiskalnej musi przebiegać w formie narzuconej przez Ministra Finansów. Podatnik, który samowolnie zlikwiduje urządzenie i nie przeprowadzi obowiązkowego w takiej sytuacji odczytu pamięci, raczej nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość fiskusa. Pracownik skarbówki, działając na podstawie art. 80 § 1 Kodeksu karnego skarbowego ("Kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych"), prawie na pewno ukarze go grzywną. Likwidując kasę należy więc przestrzegać wymaganej przez Urząd Skarbowy procedury i uniknąć w ten sposób niepotrzebnych kłopotów.


O zamiarze likwidacji kasy zawiadamy US oraz serwisanta
Wyrejestrowanie kasy fiskalnej zawsze jest przeprowadzane w obecności 3 osób: użytkownika urządzenia, przedstawiciela organu podatkowego oraz serwisanta. W pierwszej kolejności musimy więc poinformować oba te podmioty. W tym celu:
1. Możemy udać się do Urzędu Skarbowego i złożyć w okienku „Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego” oraz "Wniosek o dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej", a następnie: ustalić z pracownikiem skarbówki termin i miejsce wyrejestrowania kasy i przekazać tę informację serwisantowi.
2. Opcja druga – możemy też scedować załatwienie wszystkich formalności na serwis. W takim przypadku to serwisant uzgadania z fiskusem termin wyrejestrowania kasy i składa w US wnioski w naszym imieniu.
Z reguły procedura odczytu jest przeprowadzana w siedzibie urzędu skarbowego (tak więc kasę lub kasy należy do skarbówki dowieźć, nie zapominając przy okazji o książce serwisowej). Bywa jednak, choć bardzo rzadko, iż przedstawiciel fiskusa zgadza się na wyrejestrowanie kasy w miejscu jej użytkowania lub w firmie serwisującej urządzenia.

Jak napisać „Wniosek o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego"
„Wniosek o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy” powinien być sporządzony według wzoru, który został podany w załączniku nr 3 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Jednak treść drugiego wniosku nie została odgórnie narzucona przez ustawodawcę. Dlatego podatnik może skorzystać z gotowego formularza (wzór „Wniosku o dokonanie odczytu” można znaleźć na stronach niektórych urzędów skarbowych lub na stronach producentów urządzeń fiskalnych), może też ów dokument napisać odręcznie. W tym ostatnim przypadku pismo musi zawierać następujące informacje:
1. Dane podatnika: nazwę firmy/imię i nazwisko, adres, NIP/ REGON, datę i miejsce,
2. Dane urządzenia zgłoszonego do odczytu – obowiązkowo podajemy typ/model kasy, numer ewidencyjny (czyli numer nadany przez urząd skarbowy i zapisany na obudowie), numer unikatowy i numer fabryczny (te informacje znajdziemy w książce serwisowej), datę fiskalizacji oraz adres, pod którym do tej pory była zainstalowana kasa.
3. Powód wystąpienia o przeprowadzenie odczytu: np. zapełnienie pamięci fiskalnej, uszkodzenie modułu fiskalnego skutkujące koniecznością wymiany całego urządzenia, zamknięcie działalności gospodarczej, ogłoszenie upadłości, otwarcie postępowania likwidacyjnego.
4. Dwa oświadczenia o następującej treści:
– „Oświadczam, że nie korzystałem/korzystałem z ulgi z tytułu zakupu kasy (niepotrzebne skreślić),
– Oświadczam, że kasa była użytkowana krócej niż trzy lata, w związku z tym zwracam ulgę z tytułu kupna kasy w wysokości …..zł na konto urzędu skarbowego.
5. Opcjonalnie – informację o dalszym losie kasy po dokonanym odczycie (np. „Oświadczam, że urządzenie po odczycie pamięci fiskalnej zostanie przekazana do serwisu/firmy utylizacyjnej w celu złomowania”).
6. Czytelny podpis i pieczątkę firmy


Ważne! Jeżeli przeprowadzamy odczyt pamięci w związku z wymianą modułu fiskalnego, powinniśmy jednocześnie z „Wnioskiem” złożyć w US druczek „Zgłoszenie kasy przez podatnika".


Na czym polega odczyt pamięci?
W obecności urzędnika skarbowego oraz właściciela kasy serwisant – po sprawdzeniu całości plomb zabezpieczających moduł fiskalny – drukuje okresowy raport rozliczeniowy obejmujący cały okres eksploatacji urządzenia (tj. od dnia fiskalizacji kasy do dnia jej wyrejestrowania). Sporządzenie wydruku blokuje działanie modułu fiskalnego i sprawia, iż od tego momentu kasa traci funkcję ewidencjonowania obrotów: nie da się już na niej wydrukować żadnego raportu ani nie jest możliwe prowadzenie na niej sprzedaży.
Po przeprowadzonym odczycie i sprawdzeniu poprawności wpisów w książce serwisowej pracownik skarbówki sporządza protokół stanowiący ostateczne potwierdzenie likwidacji urządzenia. Dokument ten jest spisywany w trzech egzemplarzach, po jednym dla użytkownika kasy, serwisanta i urzędu skarbowego. Następnie fiskus wykreśla urządzenie ze swojej ewidencji i oddaje je do dyspozycji użytkownikowi.


B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Angelini 1
Ekstrakcje – najczęściej wykonywane procedury stomatologiczne Lekarz

Jedną z najczęściej wykonywanych procedur w praktyce lekarza dentysty ogólnie praktykującego są ekstrakcje zębów. Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny polegający na przerwaniu włókien ozębnej i wyjęciu zęba z zębodołu. Proces gojenia odbywa się na bazi...

torbiel
Torbiel korzeniowa oczami chirurga – opis przypadku Lekarz

Torbiel korzeniowa zwana również okołowierzchołkową to jednokomorowy ubytek tkanki kostnej rozwijający się w szczęce lub żuchwie, będący w kontakcie z zębem z martwą miazgą lub z zębem po leczeniu endodontycznym (2). Jest najczęściej diagnozowaną zmi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Glimbax tytulowe
Zapalenie jamy ustnej w trakcie antybiotykoterapii - opis przypadku Lekarz

Zmiany patologiczne o charakterze owrzodzeń i nadżerek, pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej, są częstą przyczyną dolegliwości bólowych, sprawiają trudności w przyjmowaniu pokarmów oraz stanowią problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy...

zmiana zebopochodna
Zębopodobna zmiana naczyniowa na policzku 12-latki [opis przypadku] Lekarz

Pod koniec maja w czasopiśmie naukowym „Journal of Pediatric Surgery Case Reports” opublikowano opis przypadku młodej pacjentki, u której rozwinęła się zmiana przypominająca tkanki zęba, zawierająca zwapniałe skrzepy krwi. Guz zlokalizowany w pobliżu...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Dentyści bez zwolnienia z obowiązku używania kasy fiskalnej? Lekarz

NRL sprzeciwia się proponowanym przez ministerstwo finansów zmianom, zgodnie z którymi lekarze dentyści nie będą mogli korzystać ze zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotów. Przyp...

Dentonet - zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej
Kasy online nieobowiązkowe dla podmiotów medycznych? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL zwróciła się do ministerstwa finansów o wyjaśnienie nieprecyzyjnych przepisów dotyczących zakupu kas online przed gabinety - również stomatologiczne - prowadzone w formie podmiotów leczniczych. Jakiś czas temu komisja sto...

ukraine g9d3ffdcf5 1920
Apel o uproszczone procedury dla lekarzy dentystów z Ukrainy Lekarz

Związek Pracodawców Stomatologii apeluje do ministra zdrowia o "niezwłoczne opracowanie i wdrożenie uproszczonej procedury umożliwiającej kontynuację pracy w Polsce lekarzom dentystom oraz medycznemu personelowi pomocniczemu przybywającym do Polski...

stomatologia
UK: koniec izolacji chorych, procedury w gabinecie bez zmian Lekarz

Sara Hurley, Chief Dental Officer (najwyższy rangą urzędnik w rządzie Wielkiej Brytanii odpowiadający za kwestie stomatologii) potwierdziła, że po zakończeniu izolacji chorych na COVID-19 zmianie nie ulegną procedury dotyczące wykonywania zabiegów w ...