Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

Prof. Marzena Dominiak: nasi pacjenci myją zęby niedokładnie i zbyt krótko

Podczas promocji inteligentnej szczoteczki do zębów, która podpowiada użytkownikowi, jak nie ominąć niczego w trakcie higieny jamy ustnej, rozmawialiśmy z prof. dr hab. Marzeną Dominiak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na temat tego, jak Polacy myją zęby. Na co lekarze dentyści powinni zwracać szczególną uwagę swoim pacjentom?

Za długo, za krótko, niedokładnie, z niewłaściwą siłą nacisku – kiedy widzimy, jakie błędy można popełnić podczas, wydawałoby się, prostej czynności, jaką jest mycie zębów, można odnieść wrażenie, że większość pacjent robi to najprawdopodobniej źle. Zgadza się?

Okazuje się, że ponad 60% powierzchni zębów, zwłaszcza trzonowych, nie jest czyszczonych. Wniosek jest prosty – świadomość właściwego sposobu szczotkowania zębów nie jest w społeczeństwie zbyt wysoka. To bardzo zaskakująca informacja.

Zęby myjemy niedokładnie, bo nie potrafimy czy nie przykładamy się do tego zajęcia w sposób odpowiedni?

Pacjenci średnio myją zęby przez 46 sekund. To zdecydowanie za mało, żeby znaleźć się w każdej miejscu jamy ustnej, po każdej stronie – od strony policzkowej, językowej, podniebiennej.

Które strefy w jamie ustnej są najbardziej zaniedbywane?

Najbardziej zaniedbane są okolice trzonowców – u osób praworęcznych po stronie prawej. U osób leworęcznych – odwrotnie. Te okolice są najbardziej zaniedbane oczywiście po stronie językowej. Podobnie zęby sieczne, również po stronie językowej. Dlaczego zapominamy o stronie językowej? Bo wszyscy chcemy, żeby zęby były ładne i czyścimy je z przodu, a więc od strony policzkowej. Zęby od strony językowej albo całkowicie pomijamy, albo myjemy je tak szybko, że ta efektywność jest bardzo słaba.

Pacjenci zapominają, że zaniedbanie zębów nawet z tyłu czy od strony językowej może szybko zepsuć piękny uśmiech.

Oczywiście, mamy jeden biofilm w jamie ustnej. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się po jamie ustnej i nie jest powiedziane, że będziemy mieli tylko płytkę z tyłu i chorobę z tyłu. To zawsze jest choroba całej jamy ustnej i musimy o tym pamiętać.

Dziękuję za rozmowę.

Wywiad z prof. Marzeną Dominiak przeprowadziliśmy podczas polskiej premiery szczoteczki Oral B Genius. Zapraszamy na naszą relację filmową z tego wydarzenia.

Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

hiperdoncja - Dentonet.pl
Hiperdoncja – przyczyny, objawy, klasyfikacja, metody leczenia Pacjent

Liczba zębów u człowieka zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci mają 20 zębów mlecznych, zaś osoby dorosłe – 32 zęby stałe: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych. Niekiedy jednak liczba zębów jest większa – zjawisko takie w terminolo...

Jak często myć zęby - Dentonet.pl
Jak często myć zęby i ile powinno to trwać? Krótki poradnik Pacjent

Z higieną jamy ustnej w naszym kraju wciąż nie jest najlepiej. Blisko 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 850 tys. nie ma i nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów. Jeśli już myjemy zęby, robimy to za krótko i niedokładnie. Jak często myć z...

Bioaktywne szkło - Dentonet.pl
Bioaktywne szkło w pastach do zębów zwalcza próchnicę Asysta

Zawarte w paście do zębów bioaktywne szkło ma właściwości hamujące rozwój bakterii powodujących próchnicę oraz remineralizuje szkliwo – dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z londyńskiego Queen Mary University.Pasta do zębów zawierająca w s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - po co nitkować zęby
Po co stosować nici dentystyczne? Korzyści jest więcej, niż myślisz Pacjent

Według statystyk, aż 99% Polaków w wieku 35-44 lata ma zaawansowaną próchnicę. Taki stan rzeczy bierze się zarówno ze zbyt rzadkich wizyt u dentysty, jak i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Myjemy zęby nieregularnie i niedokładnie, a dodatkowo niewie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres