Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Implanty contra mini implanty

Publikacja:
Implanty contra mini implanty

Implanty contra mini implanty

Implantoloprotetyka – obok endodoncji – stanowi dziś najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedzinę stomatologii. Lekarz dentysta może obecnie pomóc nawet tym pacjentom, którzy jeszcze kilkanaście lat temu nie kwalifikowali się do dalszego leczenia. Dzięki innowacyjnym materiałom oraz narzędziom stało się możliwe nie tylko odtworzenie pojedynczego zęba, lecz również rekonstrukcja pełnego uzębienia w przypadku osób całkowicie bezzębnych.

 

Mosty oparte na implantach

Jedną z metod umożliwiających walkę z całkowitą bezzębnością są uzupełnienia protetyczne stałe, niewyjmowane, przytwierdzone do wkręconych w kość szczęki tytanowych wszczepów.

Zalety rozwiązania: Implant nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, nie tylko przywraca swobodę mówienia oraz piękny uśmiech, lecz również odtwarza fizjologiczną funkcjonalność naturalnego uzębienia. Umożliwia przenoszenie siły żucia na kości szczęki lub żuchwy i w ten hamuje proces resorpcji (resorpcja to inaczej powolne wchłanianie składników mineralnych kości, z czasem prowadzące do jej zaniku).

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż zanik kości staje się przyczyną trudnych do zaakceptowania zmian w wyglądzie. Resorpcja z czasem powoduje zmianę kształtu dziąseł – ich wysokość ulega znacznemu obniżeniu. Natomiast przy większych zanikach kości pojawia się tzw. "wygląd baby jagi" – usta i policzki stają się zapadnięte, pozbawiona podparcia zębów skóra twarzy wiotczeje, natomiast żuchwa wysuwa się do przodu.

Na szczęście, współczesna implantologia może dzisiaj pomóc również pacjentom z całkowitym bezzębiem. Najlepszym (aczkolwiek najdroższym rozwiązaniem) jest w takim przypadku stały most protetyczny, wsparty na odpowiedniej liczbie implantów. Dzięki wszczepionym implantom dentysta może odtworzyć pełny łuk zębowy, doskonale imitujący naturalne uzębienie pacjenta.

Podsumowanie: Implanty zębowe nie tylko całkowicie eliminują problemy typowe dla konwencjonalnych rozwiązań protetycznych (tj. trudności przy jedzeniu i mówieniu), lecz również zapobiegają niekorzystnym zmianom, które zachodzą w tkance kostnej po utracie zębów.

Wady: Zastosowanie tego rozwiązania nie zawsze jest możliwe ze względu na przeciwwskazania miejscowe (np. zbyt niską lub zbyt wąską kość wyrostka zębodołowego, zbyt rzadką i miękką kość szczęki). Dla wielu pacjentów przeszkodą może być również wysoka cena implantów.

 

Proteza na mini implantach

Coraz częściej alternatywą dla konwencjonalnych implantów się stają mini implanty (o średnicy 1,8- 2,8 mm). Są one stosowane przy zaopatrywaniu bezzębnej żuchwy wtedy, kiedy zbyt cienka kość części zębodołowej żuchwy uniemożliwia instalację wszczepów o większych rozmiarach. Następnie na implantach mocowana jest proteza wyjmowana, która nie przesuwa się, nie spada i nie wymaga podklejania.

Zalety rozwiązania: Jedną z zalet zabiegu wszczepienia mini implantów jest brak konieczności odwarstwiania płata śluzówkowo-okostnowego – w efekcie zabieg jest mało inwazyjny i skutkuje znikomym urazem błony śluzowej i kości. Do innych zalet tego systemu zaliczamy:

– możliwość natychmiastowego obciążenia wszczepu – umocowana na mini implantach proteza może być użytkowana przez pacjenta natychmiast po zakończeniu zabiegu,

– możliwość zastosowania mini śrub przy zaniku wyrostka kostnego bez wcześniejszych zabiegów odbudowy kości,

– łatwą stabilizację protezy na implantach,

– niewielki koszt w porównaniu z tradycyjnymi implantami,

– duży komfort użytkowania protezy.

Podsumowanie: W odróżnieniu od tradycyjnych protez proteza oparta na mini śrubach hamuje zanik kości i dziąseł – wszczepione implanty działają stymulująco na kość i poprawiają ukrwienie tkanki kostnej. Proteza jest również bardziej stabilna i wygodna (główki mini implantów zakotwiczone są w specjalnym silikonie, stanowiącym wygodne podścielenie protezy, dzięki czemu nie ociera ona o dziąsła).

Wady: Niewielka – jak na razie – liczba gabinetów wykonujących tego typu zabiegi.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

implanty
Implanty nie dla pacjentów z alergią na penicylinę? Lekarz

Zastosowanie implantów stomatologicznych może być dwukrotnie bardziej narażone na niepowodzenie u osób zgłaszających alergię na penicylinę, które otrzymują alternatywne antybiotyki, w porównaniu z tymi, którym podawano amoksycylinę. Tak wynika z bada...

żuchwa 3D - Dentonet.pl
Zortrax chce drukować zęby, implanty i protezy zębowe Lekarz

Firma Zortrax, specjalizująca się w druku 3D, powołała do życia spółkę-córkę Zortrax Dental, która ma zajmować się produkcją drukarek stomatologicznych przeznaczonych wyłącznie do elementów protetycznych i ortodontycznych – informuje serwis rp.pl. J...

proteza czy implanty
Proteza czy implanty – jak uzupełnić braki zębowe? Pacjent

Kiedy zmagamy się z brakującymi zębami, istnieje wiele opcji, które mogą przywrócić nasz uśmiech i pewność siebie. Rozważane są często dwie metody – protezy i implanty stomatologiczne. Protezy są ruchomymi zastępstwami brakujących zębów, podczas gdy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
implanty zebow
Implanty zębów - czym są, ile kosztują, dlaczego warto? Pacjent

Każdy z nas chce cieszyć się pełnym i pięknym uzębieniem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Często w wyniku próchnicy oraz innych schorzeń (np. paradontozy) dochodzi do utraty zębów stałych. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy skorzystać ...

Implanty 2
Dlaczego warto zainwestować w implanty zębów? Pacjent

Implanty zębowe to najnowocześniejsza i najdoskonalsza metoda uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu. Są one bardzo trwałe, zapewniają świetne efekty funkcjonalne oraz estetyczne. Nowoczesne leczenie z użyciem implantów zębowych w Poznaniu oferuje k...