Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Gabinet dentystyczny w lokalu mieszkalnym a amortyzacja

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gabinet dentystyczny w lokalu mieszkalnym a amortyzacja

Gabinet dentystyczny w lokalu mieszkalnym a amortyzacja

Wielu stomatologów prowadzących indywidualną praktykę lekarską uruchamia swój gabinet w zakupionym w tym celu lokalu mieszkalnym, który następnie zostaje przystosowany do ich potrzeb. Lokal taki można wpisać do ewidencji środków trwałych firmy i poddać go amortyzacji.

Gabinet stomatologa prowadzącego indywidualną praktykę lekarską nie musi mieć postaci lokalu wyjmowanego w większej klinice czy specjalnie wybudowanego w tym celu osobnego budynku. Coraz większa ilość dentystów decyduje się na uruchomienie gabinetu w zakupionym w tym celu lokalu mieszkalnym – np. mieszkaniu w bloku lub kamienicy – który następnie zostaje przystosowany do potrzeb lekarza. Co ważne, lokal taki można wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy i poddać go amortyzacji.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, aby wprowadzić zakupiony przez dentystę-przedsiębiorcę lokal mieszkalny do ewidencji środków trwałych firmy, musi on spełniać następujące warunki:

• musi być kompletny i zdatny do użytku,
• musi być przeznaczony tylko i wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością,
• okres użytkowania lokalu musi być dłuższy niż rok,
• lokal musi być własnością lub współwłasnością przedsiębiorcy.

Kolejnym krokiem niezbędnym do wpisania lokalu mieszkalnego do ewidencji środków trwałych jest ustalenie jego wartości początkowej. W tym przypadku będzie nią cena zakupu lokalu przez dentystę-przedsiębiorcę, choć oczywiście lokal mieszkalny, w którym planuje uruchomić gabinet może on otrzymać w formie spadku lub darowizny. Wówczas wartością początkową lokalu jest wartość rynkowa z dnia otrzymania spadku/darowizny.

Amortyzację lokalu mieszkalnego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy należy rozpocząć w miesiącu następującym po miesiącu, w którym dokonano wprowadzenia. Dentysta ma do wyboru kilka możliwych form amortyzacji: liniową, liniową przyspieszoną lub liniową indywidualną. Amortyzacja liniowa zakłada, że stawka amortyzacji wynosi 1,5% w skali roku, czyli lokal będzie amortyzowany przez blisko 67 lat. Metoda amortyzacji liniowej przyspieszonej polega na zastosowaniu stawki 1,8%, jeśli lokal użytkowany jest w warunkach pogorszonych lub 2,1%, jeśli użytkowany jest w warunkach złych. Z kolei metodę liniową indywidualną można zastosować gdy lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy, był używany co najmniej od 60 miesięcy lub przed wprowadzeniem do ewidencji został ulepszony, a poniesione w tym celu koszty stanowiły co najmniej 30% jego wartości początkowej.

Czym kierować się przy wyborze lokalizacji pod pierwszy gabinet? Na co zwrócić szczególną uwagę? Cennych porad udziela Kamil Kuczewski z Active Dental Way.

AF
Fot. jarmoluk, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zatrudnianie dentystów - Dentonet.pl
Samorząd chce ułatwień w zatrudnianiu lekarzy dentystów Lekarz

Naczelna Rada Lekarska przygotowała projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które ułatwiają zatrudnienie członków rodziny oraz stomatologów, którym pozostało maksymalnie 4 lata do emerytury.Zgodnie z obowiązującym obecnie art. ...

dotacje na uruchomienie firmy - Dentonet.pl
Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej działalności? Asysta

Jedną z finansowych form wsparcia dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, są jednorazowe bezzwrotne dotacje z urzędów pracy. W ich ramach można otrzymać nawet 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 25 tys. zł. Z ins...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentonet - jak otworzyć gabinet stomatologiczny
Jakie warunki musi spełniać dentysta, aby otworzyć gabinet? Lekarz

Każdy dentysta, który chce założyć swój gabinet stomatologiczny, musi spełnić szereg ustawowych warunków. Co ciekawe, istnieje także możliwość uruchomienia gabinetu przez osobę, która nie posiada wykształcenia stomatologicznego.Jedną z możliwych form...

Dentonet - odszkodowanie jest przychodem firmy
Odszkodowanie trzeba zaksięgować w przychodach firmy Lekarz

Wielu dentystów-przedsiębiorców ubezpiecza poszczególne składniki majątku firmy: lokal przeznaczony na gabinet, jego wyposażenie, a także służbowy samochód – w tym przypadku ubezpieczenie OC jest nawet koniecznością. Jeśli dojdzie do zniszczenia mają...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
An-na
Mimo wszystko taniej jest wynająć już gotowy lokal niż go kupować i jeszcze przystosowywać pod gabinet.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres