Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 2

Publikacja:
Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 2

Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 2

O polskiej stomatologii…
Myślę, że polska stomatologia kwitnie. Rozwija się bardzo w ostatnich latach. Dzieje się tak z wielu powodów. Dentyści są zainteresowani nowymi technologiami, mają możliwości i dostęp do sprzętu. Chcą sprawdzać i kupować nowe urządzenia. Polska jest jednym z krajów, gdzie stomatologia, a w szczególności moja działka – endodoncja, rozwija się szybciej niż w innych miejscach.

Ręce, głowa i serce – czyli trójwymiarowa endodoncja
Sprawne ręce to podstawy warunek pracy w endodoncji. Ale to mózg jest tym, co podpowiada nam co i w jaki sposób robić, a więc jest zapewne ważniejszy od rąk. Najważniejsze jest jednak serce, pasja do pracy. Jeśli masz pasję chcesz się ulepszać, pracować nad sobą, pracować dla pacjentów. To jest to, czego chcą ludzie uczestniczący w kursach i szkoleniach. Chcą być lepszymi dentystami, bo mają pasję do swojej pracy.

Nazywam to endodoncją trójwymiarową, bo ręce, mózg i serce to trzy najważniejsze urządzenia w endodoncji. Jeśli tego nie masz, niezależnie od tego co kupisz i czego używasz, nie osiągniesz sukcesu. Dlatego endodoncja jest tak interesująca, bo to kombinacja twoich umiejętności i produktów których używasz.

Nowoczesna endodoncja
Technologia jest bardzo ważna. Nowoczesne rozwiązania dają nam więcej informacji o konkretnym przypadku – tak działa np. trójwymiarowa radiografia. Ważne jest również instrumentarium.
To wszystko pozwala nam widzieć i wiedzieć więcej. Widzimy dokładnie budowę tego, z czym pracujemy. Wcześniej nie mieliśmy urządzeń, które to umożliwiały. Wypełniają one istotną lukę w naszej pracy.

O nauczaniu endodoncji
Myślę, że nie możesz nauczać tego, czego nie kochasz. Ktoś pomyśli że to tylko praca, sposób na zarabianie pieniędzy. To jednak coś więcej. Nie dałbyś rady tak pracować, nauczać, podróżować, gdybyś nie miał do tego pasji, do spotykania i nauczania ludzi.
Chcę zachęcić lekarzy do myślenia, do próby zrozumienia anatomii, tego jak kanał zęba jest zbudowany. Jeśli nie wiesz, gdzie będziesz pracować, ryzyko popełnienia błędu jest większe. Ważne też, żeby dobrze znać produkty, których używamy – znać ich wady i ograniczenia.

Tekst: Piotr Łukaszewicz, Dentowizja

* Prof. Gianluca Gambarini – profesor endodoncji, Uniwersytet w Rzymie, La Sapienza. Międzynarodowy wykładowca i  naukowiec. Jest autorem ponad 380 artykułów naukowych, dwóch książek. Wykładał na całym świecie (ponad 240 prezentacji), oraz był zapraszany jako główny mówca w najważniejszych międzynarodowych (AAE, IFEA, ESE) i narodowych endodontycznych kongresach w Europie, Północnej i Południowej Ameryce, Azji, Środkowym Wschodzie, Australii i Południowej Afryce. 


Zachęcamy także do przeczytania tekstu:
"Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 2" , gdzie został poruszony temat dewitalizacji. 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kurs certyfikacyjny Invisalign
Weź udział we wrześniowej edycji kursu Invisalign Orto! Lekarz

Specjalistyczna wiedza przekazywana w ciągu dwóch dni, rozszerzenie kompetencji klinicznych i zindywidualizowany program rozwoju – to główne korzyści, na jakie mogą liczyć uczestnicy kursu certyfikacyjnego Invisalign Orto. Najbliższa edycja szkolenia...