Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Publikacja:
Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy i jego dobroczynne działanie przeciwbólowe

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Znajduje on zastosowanie m.in. w stomatologii, będąc skutecznym sposobem na złagodzenie nagłego bólu zęba.

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa z rodziny mirtowatych Eugenia caryophyllata. Roślina – osiągająca powyżej 15 metrów wysokości – występuje m.in. na Madagaskarze, Zanzibarze, Wyspach Mauritius, na Sumatrze oraz na Seszelach, a także w niektórych krajach położonych w strefie podrównikowej.

Obecnie olejek goździkowy – uzyskiwany na drodze destylacji z pączków kwiatowych (rzadziej szypułek i liści) – jest jednym z najważniejszych olejków eterycznych, stosowanych do aromatyzowania artykułów spożywczych oraz do wyrobu perfum i kosmetyków. Stanowi także ważny składnik wielu leczniczych preparatów, w tym środków stosowanych w stomatologii.

Olejek goździkowy i jego działanie

Olejek goździkowy – ze względu na silne działania antyseptyczne i przeciwbólowe – znalazł zastosowanie w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, zakażeń górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Jest często wykorzystywany jako środek przeciwbakteryjny w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, gardła, nosa, przy przeziębieniach i katarze (w formie inhalacji i aerozoloterapii). Wykazuje również działanie przeciwświądowe, niszczy roztocza i pierwotniaki oraz odstrasza pasożyty, a nawet odstrasza komary.

Cenny eugenol

Głównym składnikiem olejku goździkowego jest eugenol (około 95% zawartości) o działaniu przeciwbólowym i odkażającym. Olejek zawiera również seskwiterpeny, które mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, kwas benzoesowy i terpeny (pinen oraz limonen).

Eugenol jest stosowany w stomatologii głównie jako środek odkażający i miejscowo znieczulający. Wchodzi w skład preparatów służących do zatrucia miazgi i past używanych do wypełnień kanałów korzeniowych zębów. W połączeniu z tlenkiem cynku tworzy również pastę używaną do pośredniego przykrycia miazgi i opatrunku stosowanego w leczeniu endodontycznym.

Domowy sposób na ból zęba

W arsenale domowych środków na ból zęba olejek goździkowy jest niekwestionowanym liderem. Choć stomatolodzy są przeciwni wkładaniu do ubytku próchnicowego różnych dziwnych środków (od pokruszonej aspiryny począwszy po startą cebulę), dla olejku goździkowego czynią wyjątek ze względu na wspomniane wcześniej właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przestrzegają jednak, iż czysty olejek ma silne działanie i niewłaściwie użyty może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Przedawkowany może spowodować silne podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a spożyty w zbyt dużej dawce – drgawki, a nawet utratę przytomności.

Dlatego przed użyciem należy kilka kropli olejku rozcieńczyć w jednej czwartej łyżeczki oliwy z oliwek, otrzymaną miksturą nasączyć bawełniany wacik i delikatnie przytknąć do bolącego zęba.

Znajomy, kolega ze studiów, umiejętność pracy z dziećmi, cena – czym kierują się pacjenci przy wyborze dentysty? O to zapytaliśmy mieszkańców Łodzi.

AF

Fot. Sabine07, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

glowne jasnota wlasciwosci
Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie Pacjent

Jasnota biała to niepozorna roślina wieloletnia, która wielokrotnie mylona jest z pokrzywą, jednak nie wykazuje właściwości „parzących”. Jasnota znana jest w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne, ant...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stres
Ataki na medyków - NRL apeluje do premiera o działanie Lekarz

W związku z atakiem nożownika na lekarza w Starogardzie Gdańskim, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera o podjęcie zdecydowanych działań w tej sprawie i wyznaczenie nowej polityki państwa wobec sprawców agresywnych zachowań skierow...

Piotr Puchała - Dentonet.pl
Jak rozmawiać z pacjentem o złamanym narzędziu w jego zębie? Lekarz

Do lek. dent. Piotra Puchały przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, kierowani przez innych lekarzy na procedurę usunięcia złamanego narzędzia w kanale podczas leczenia endodontycznego. - Jesteśmy w stanie większość narzędzi usunąć - mówi w rozmowie z ...