Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Dla wielu osób codzienna higiena jamy ustnej ogranicza się do mycia zębów rano i wieczorem. Niestety, szczotkowanie usuwa tylko niewielką część szkodliwych dla zdrowia zębów bakterii. Kompleksowa higiena jamy ustnej obejmuje także regularne stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust. Podpowiadamy, dlaczego warto z nich korzystać.

Badania udowodniły, że samo szczotkowanie zębów usuwa jedynie część bakterii powodujących osadzanie się płytki nazębnej, a w konsekwencji – choroby dziąseł oraz próchnicę. Jama ustna jest zbudowana w bardzo specyficzny sposób, więc nie sposób jest dotrzeć do jej wszystkich zakamarków. O ile przestrzenie międzyzębowe można wyczyścić za pomocą nici dentystycznych, a język – przy użyciu gumowych wypustek umieszczonych na odwrocie szczoteczki, o tyle czystość innych trudno dostępnych miejsc zapewnia jedynie regularne stosowanie płynów do płukania ust.

Znajdujące się w wielu sklepach czy aptekach płukanki można używać na trzy sposoby. Wypłukanie ust przed umyciem zębów pomaga delikatnie zmiękczyć płytkę nazębną, przez co łatwiej da się ją usunąć. Płukanka zastosowana po szczotkowaniu zębów dodatkowo chroni jamę ustną przed działaniem szkodliwych bakterii oraz dostarcza niezbędnej dawki fluoru. Wypłukanie ust pomiędzy szczotkowaniem pomaga pozbyć się zalegających resztek pożywienia, a także odświeża oddech.

W zależności od potrzeb, można wybrać płyn do płukania ust o różnych właściwościach. Ich rodzajów, tak samo jak past do zębów, jest bardzo dużo. Niektóre delikatnie wybielają zęby, inne chronią dziąsła przed parodontozą, a jeszcze inne maskują nieprzyjemny zapach z ust spowodowany np. paleniem papierosów. W sklepach znaleźć można także bardziej specjalistyczne produkty, przywracające prawidłowe pH jamy ustnej, wzmacniające szkliwo, wspomagające implantację lub przyspieszające regenerację języka, błon śluzowych jamy ustnej czy przyzębia.

Oczywiście w stosowaniu płynów do płukania ust należy zachować umiar. Wiele z nich zawiera w swoim składzie fluor, który znaleźć można także w paście do zębów, wodzie oraz pożywieniu. Nadmiar tego pierwiastka może natomiast skutkować pojawianiem się na zębach charakterystycznych plam, a w konsekwencji – groźną chorobą zwaną fluorozą. W takich przypadkach lepiej jest wybrać płyn, który zamiast fluoru zawiera działający przeciwpróchniczo ksylitol. Z kolei płukanek zawierających alkohol nie powinny używać dzieci oraz kobiety w ciąży – mogą one wysuszać błony śluzowe i zaburzać produkcję śliny. Maluchom lepiej jest kupić produkt przeznaczony dla dzieci, wzbogacony o łagodniej działające substancje, a także o przyjemnym, owocowym smaku. Dzieciom od najmłodszych lat należy również wpajać, że płynów do płukania ust, a także pasty do zębów nie wolno połykać.

Warto wiedzieć, że działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz odświeżające mają także płukanki ziołowe, np. z rumianku, mięty czy szałwii. Można je wykonać samodzielnie w domu lub kupić gotowe mieszanki w aptece. Ich regularne stosowanie jest równie skuteczne.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

prezent_dla_dentofoba.jpg
Prezent dla dentofoba Pacjent

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to konieczność, aby zachować zdrowy uśmiech. Jednak czasem strach przed dentystą jest tak duży, że niektóre osoby prawie wcale go nie odwiedzają......

Dentonet - zioła w stomatologii
Zioła na zęby – poznaj ich dobroczynne dla zdrowia właściwości Pacjent

Naturalne zioła są znane i cenione od stuleci – już nasi przodkowie doskonale wiedzieli, że mają one korzystny wpływ na organizm, pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami oraz wykazują działanie lecznicze. Wiele ziół bywa również pomocnych w wal...

Olejki-eteryczne-jama-ustna
Płukanki na bazie olejków eterycznych w służbie zdrowia jamy ustnej? Lekarz

Pomimo dostępności środków profilaktycznych na przewlekłe zapalenie dziąseł o rożnym stopniu nasilenia nadal cierpi ponad 90% światowej populacji. W Polsce wśród dorosłych osób ponad 98% cierpi na choroby przyzębia, a prawie 100% na próchnice zębów. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pasty - Dentonet.pl
3 najważniejsze cechy pasty do zębów - na co zwracać uwagę? Pacjent

W sklepach znaleźć można przeróżne rodzaje pasty do zębów: wybielające, do zębów nadwrażliwych, przeciw paradontozie czy dla dzieci. Wybór tej odpowiedniej może być nie lada problemem, zwłaszcza, że producenci wprost prześcigają się w reklamowaniu sw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres