Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co daje lakowanie?

Publikacja:
Co daje lakowanie?

Co daje lakowanie?

Lakowanie to uszczelnianie bruzd na powierzchni żującej zębów. Pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Lakowanie nazywane jest przez stomatologów także uszczelnianiem.
 

Zabieg polega na pokryciu bruzd w zębach lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny w zębach są miejscami, które ze względu na swoją niekorzystną budowę nie sprzyjają samooczyszczaniu i oczyszczaniu z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczek do zębów. Zaleganie resztek pokarmowych sprzyja rozwojowi bakterii, a te z kolei inicjują proces próchnicotwórczy.
 

Początkowo lekarz dentysta oczyszcza bruzdy mechanicznie, a następnie wytrawia specjalnie przygotowanym w tym celu kwasem. W tak oczyszczone bruzdy wlewa płynną żywicę kompozytową, którą następnie utwardza specjalnym światłem.

Lakowanie polega na budowaniu bariery która ma powstrzymać nacierające na powierzchnię zęba bakterie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.
 

Zabieg lakowania jest skuteczny, jeśli przeprowadzi się go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Najlepiej przeprowadzić go po 4 miesiącach od wyrżnięcia zęba.
 

Ząb przygotowywany do zabiegu musi być wolny od próchnicy, musi być także dokładnie izolowany od śliny pacjenta.
 

Uszczelnia się trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także górne boczne siekacze stałe. Najbardziej zagrożone próchnicą są trzonowce. Skuteczność lakowania zależy również od utrzymania się materiału uszczelniającego.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID 19
Badania: long-COVID istnieje i daje się nam we znaki Lekarz

Niepodważalne badania wskazują, że long-COVID istnieje i daje się nam we znaki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dodała, że nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu,...