Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

26. wystawa stomatologiczna CEDE 2017 – powiew zmian

Publikacja:
26. wystawa stomatologiczna CEDE 2017 – powiew zmian

26. wystawa stomatologiczna CEDE 2017 – powiew zmian

Miało być inaczej i było. 16 września w Poznaniu zakończyła się 26. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE 2017. W festiwalu nowoczesnych technologii dentystycznych oraz równolegle trwającym Kongresie Unii Stomatologii Polskiej wzięło udział około 11 tys. uczestników. Kolejna odsłona odmienionego CEDE odbędzie się w dniach 13-15 września 2018 r.

Cztery pawilony wypełnione produktami wystawców z kraju i zagranicy, prezentacje nowości, oswajanie uczestników ze zmianami po biznesowych przejęciach i fuzjach firm, konferencje prasowe, debaty, intensywna rywalizacja o statuetki „Gwiazdy CEDE” czy wreszcie fantastyczny koncert Anity Lipnickiej z zespołem – tak przez trzy dni wyglądała rzeczywistość CEDE 2017 w tzw. „czteropaku” Międzynarodowych Targów Poznańskich. Równolegle, kilkadziesiąt metrów dalej – w pawilonie 15 – odbywał się 1. Kongres Unii Stomatologii Polskiej, na który składały się m.in. tematyczne panele, dyskusje Hot-Topic, sesje towarzystw naukowych oraz organizacji stomatologicznych, prezentacje najlepszych prac studenckich, doktorskich i habilitacyjnych czy praktyczne warsztaty. Nieco dalej, w podpoznańskim Przeźmierowie, lekarze uczyli się rozmaitych procedur na kadawerach, które sprowadzono specjalnie z USA. We wszystkich wydarzeniach wzięło udział około 11 tys. osób.

 – Pozytywnie oceniamy pierwszy etap projektu, którego wdrażanie rozłożyliśmy na kilka najbliższych lat. CEDE z wielu przyczyn nie może już przypominać wydarzenia sprzed Kongresu FDI, który zorganizowaliśmy w 2016 r. O naszej konkurencyjności mają stanowić integracja biznesu z nauką, biznesu z praktyką, integracja samej nauki, atrakcyjna oferta edukacyjna oparta na doświadczeniu uznanych ekspertów oraz perfekcyjna organizacja. Tylko to gwarantuje, że do Poznania będą przyjeżdżać uczestnicy świadomi własnych potrzeb. Przed nami ciągle wiele pracy, ale po CEDE 2017 priorytety pozostają te same, co przed rozpoczęciem wydarzenia – podkreśla Ewa Mastalerz, współwłaścicielka firmy Exactus, organizatora CEDE.

W ciągu trzech dni wydarzenia czytniki zarejestrowały dokładnie 11105 unikalnych wejść na teren pawilonów, w których odbywała się wystawa CEDE. Najwięcej uczestników na bramkach odbiło swój identyfikator w piątek (15 września) – 4847. Ponadto, w ciągu trzech dni system zliczył 4574 unikalne odwiedziny na identyfikatory wystawców. Podczas CEDE ofertę zaprezentowało 220 firm z 12 krajów. Powierzchnia wystawy pod stoiskami przekroczyła 6 tys. m2 netto.

Pierwszego dnia CEDE 2017 wyłoniono laureatów debiutanckiego w historii polskiej stomatologii internetowego plebiscytu na ulubione produkty stomatologiczne „Gwiazdy CEDE”. Najwięcej osób głos oddało na ergonomiczny zestaw unitu stomatologicznego Fedesa Electra 700 (Dentalholding) w kategorii „sprzęt”, Endostar E3 Rotary System (Poldent) w kategorii „materiały”, Seysso Oxygen O-Sonic szczoteczkę soniczną (Shop Dent Wojciech Madej) w kategorii „profilaktyka” oraz iBAD (Be Active Dentist) w kategorii „edukacja/IT”. W sumie do rywalizacji stanęło 56 produktów zgłoszonych przez 40 wystawców.

Siła edukacji

W trwającym przez trzy dni 1. Kongresie Unii Stomatologii Polskiej udział wzięło blisko 1200 osób, z czego ponad 900 to uczestnicy, którzy wykupili udział w wydarzeniu.

– Ponad tysiąc uczestników pierwszej edycji Kongresu Unii Stomatologii Polskiej poczytuję za równie istotny sukces, jak udaną próbę integracji polskiego środowiska naukowego. Do wspólnego stołu rozmów o programie edukacyjnym usiedli przedstawiciele najważniejszych towarzystw naukowych oraz organizacji stomatologicznych, i co najważniejsze – wszyscy odeszli od niego zadowoleni. Jesteśmy już po spotkaniu organizacyjnym dotyczącym 2. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej i mogę zdradzić, że grono zainteresowanych realizacją projektu jest dwa razy większe. Projekt, w ramach którego w jednym miejscu i czasie kumulujemy ważne tematy i wybitnych specjalistów ma potencjał, który chcemy w pełni wykorzystać – mówi prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

W ramach Kongresu odbyło się ponad 100 wykładów, warsztatów i kursów, które poprowadziło 123 wykładowców z całego świata. Program Kongresu powstał przy współpracy Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, Polskiego Towarzystwa Techników Ortodontycznych, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Be Active Dentist.

Najwięcej uczestników w poszczególnych dniach zgromadziły: wykład dr. Bartosza Cerkaskiego „Pover-Endo – jednodniowe leczenie endo-protetyczne” (czwartek, 263 osoby), sesja Pierre Fabre, podczas której wykład dotyczący jedno i dwuetapowej implantacji przedstawili prof. Marzena Dominiak oraz dr Silvestros Spiridon (piątek, 263 osoby) oraz sympozjum firmy GSK z wykładami dotyczącymi leczenia nadwrażliwości (sobota, 135 osób).

Laureatami części studenckiej i doktorskiej sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”, której inicjatorem był prof. Tomasz Konopka zostali Bartosz Bienias, Bartosz Mielan, Krzysztof Pietryga za pracę „Badanie wytrzymałości mechanicznej tworzywa akrylowego zbrojonego włóknami: szklanymi, węglowymi, aramidowymi” oraz dr n. med. Piotr Szymor za prezentację „Zastosowanie trójwymiarowych wydruków celulozowych dla potrzeb chirurgii szczękowej”. Nagrody dla zwycięzców ufundowała firma Marrodent oraz Wydawnictwo Kwintesencja. W ramach sesji przedstawiono również najciekawsze prace habilitacyjne ostatnich lat.

CEDE 2017 odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, przyznawanym przedsięwzięciom i inicjatywom wartościowym społecznie i istotnym dla rozwoju i promocji miasta. Podczas CEDE odbyła się także debata „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?”, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Szczegółowe podsumowanie wydarzenia wkrótce na www.cedenews.pl oraz www.cede.pl.

CEDE 2017 w liczbach

Wystawa (unikalne wejścia) – 11 105 (bez wejść wystawców)

Wystawa unikalne wejścia (bez ID wystawców) czwartek – 3241

Wystawa unikalne wejścia piątek – 4847

Wystawa unikalne wejścia sobota – 3017

Kongres Unii Stomatologii Polskiej (uczestnicy) – 1174 (wszyscy), 934 (wejścia płatne)

Kongres Unii Stomatologii Polskiej (wykładowcy) – 123

Wystawcy: firmy – 220 (Polska –179, zagranica – 41)

Wystawcy: osoby – 2236

Informacja prasowa CEDE

 

Prof. Honorata Shaw, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w rozmowie z Dentowizją opowiada o swoich wrażeniach ze światowego kongresu FDI, który w 2016 r. po raz pierwszy odbył się w Polsce. Rozmawiamy o kwestiach organizacyjnych, ale i merytorycznych kongresu oraz obrad parlamentu FDI.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

witamina d1
Nie będzie zmian w zlecaniu badań stężenia witaminy D Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Anity Sowińskiej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zasady zlecania badań stężenia witaminy D nie zmienią się – będą na nie mogli kierować tylko specjaliści endokrynologii. Przypomnijmy – kilk...

technicy dentystyczni
MZ: nie będzie zmian w zasadach wynagradzania techników Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Schmidt poinformował, że resort nie ma w planach zmiany systemu wynagradzania techników dentystycznych. Przypomnijmy – pod koniec czerwca posłanka Anna Schmidt skierował...

CEDE 2021
Wystawa stomatologiczna CEDE 2021 w Łodzi już od czwartku! Lekarz

Blisko 100 wystawców zaprezentuje ofertę podczas 29. edycji targów CEDE, które rozpoczną się 7 października w Łodzi. W Atlas Arenie nie zabraknie światowych marek, sprzętowych nowości, promocji i wielu okazji do zdobycia lub uzupełnienia wiedzy. Targ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kształcenie - Dentonet.pl
MEiN ws. planowanych zmian w kształceniu medyków Lekarz

Minister edukacji i nauki odpowiedział na stanowisko prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie planu kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. W piśmie wskazano, że zaproponowane rozwiązanie w żaden sposób nie spowoduje obniżenia poziomu kształcen...

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Termin wprowadzenia kas on-line w gabinetach bez zmian Lekarz

Ministerstwo finansów nie zgodziło się na odroczenie o co najmniej 6 miesięcy obowiązku instalowania m.in. w gabinetach stomatologicznych kas fiskalnych on-line, choć NRL prowadziła w tej sprawie intensywny dialog. Przypomnijmy – 1 lipca 2021 r. kas...

stomatologia
UK: koniec izolacji chorych, procedury w gabinecie bez zmian Lekarz

Sara Hurley, Chief Dental Officer (najwyższy rangą urzędnik w rządzie Wielkiej Brytanii odpowiadający za kwestie stomatologii) potwierdziła, że po zakończeniu izolacji chorych na COVID-19 zmianie nie ulegną procedury dotyczące wykonywania zabiegów w ...

dawna stomatologia
Urok dawnego gabinetu stomatologicznego - wystawa w Piotrkowie Lekarz

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim do 24 lipca zaprasza na wystawę „Urok dawnego gabinetu stomatologicznego”, gdzie prezentowane są stomatologiczne eksponaty od okresu starożytnego Rzymu aż do okresu PRL-u. Na wystawie prezentowane są zbiory Muzeum St...

recepta
Nie będzie zmian ws. oznaczania poziomu odpłatności leku na recepcie Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało raport z konsultacji publicznych projektu ustawy refundacyjnej. Wynika z niego, że medycy nadal będą mieli obowiązek oznaczania poziomu odpłatności leku na wystawianej recepcie. Zmian w tej kwestii domagał się samorz...

napoje energetyczne
Energetyki tylko dla dorosłych? Posłowie chcą zmian Lekarz

Grupa posłów PiS i niezrzeszonych przygotowała projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którą wprowadzony miałby zostać całkowity zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia. O szkodliwości po...

egzamin lekarski
NIL chce zmian w egzaminach LEK i LDEK. Są propozycje Lekarz

Pilna modyfikacja bazy pytań oraz usunięcie z bazy wszystkich wariantów odpowiedzi, a w dłuższej perspektywie czasu całkowita rezygnacja z bazy pytań, zastąpienie jej sylabusem zawierającym dokładny wykaz zagadnień, a także podniesienie progu koniecz...

CEDE 2023 2
Łódź: ruszyła 31. Wystawa Stomatologiczna CEDE 2023 Lekarz

W Łodzi rozpoczęła się 31. edycja Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2023. Części wystawienniczej towarzyszy bogaty program szkoleniowy, przeznaczony dla lekarzy dentystów, techników dentystycznych oraz higienistek i asyste...