Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Bezrobotna asystentka stomatologiczna ma prawo do zasiłku

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Bezrobotna asystentka stomatologiczna ma prawo do zasiłku

Bezrobotna asystentka stomatologiczna ma prawo do zasiłku

Zasiłek to forma finansowego wsparcia od państwa dla osób, które z różnych przyczyn utraciły pracę. Mają do niego prawo również bezrobotne asystentki oraz higienistki stomatologiczne zarejestrowane w odpowiednim dla miejsca zameldowania urzędzie pracy.

Na początek przypomnienie, komu przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku asystentek i higienistek stomatologicznych zastosowanie mają dwa zapisy – dotyczące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i osiągania z tego tytułu co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy oraz świadczenia usług na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracy przy wykonywaniu tych umów (podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy musi stanowić kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca).

Wiele asystentek i higienistek stomatologicznych po utracie pracy jest zaskoczonych, że nie otrzymują zasiłku od razu po zarejestrowaniu w odpowiednim urzędzie pracy. Po 7 dniach od rejestracji w urzędzie prawo do zasiłku uzyskują osoby, które rozwiązały umowę z pracodawcą za porozumieniem stron lub którym pracodawca wypowiedział umowę – ale jedynie wtedy, gdy rozwiązanie/wypowiedzenie umowy było spowodowane zmianą miejsca zamieszkania pracownika, zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, upadłością albo likwidacją zakładu pracy. Po 7 dniach od rejestracji prawo do zasiłku nabywa również asystentka oraz higienistka, która rozwiązała umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika.

W każdym innym przypadku na przyznanie zasiłku trzeba poczekać: 90 dni w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracownika lub rozwiązaniem jej za porozumieniem stron bądź 180 dni, jeśli to pracodawca rozwiązał umowę bez jej wypowiedzenia.

Równie ważnym aspektem jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych. W polskich przepisach występują trzy zasadnicze stawki: obniżona (80%), podstawowa (100%) oraz podwyższona (120%). W przypadku zasiłku obniżonego, przez pierwsze trzy miesiące wynosi on 664,90 zł, zaś w kolejnych – 522,10 zł. Zasiłek podstawowy przez pierwsze trzy miesiące to kwota 831,10 zł, zaś w kolejnych miesiącach – 652,60 zł. Z kolei zasiłek podwyższony przez pierwsze trzy miesiące wynosi 997,40 zł, a później – 783,20 zł. Wszystkie te kwoty są kwotami brutto.

Warto pamiętać, że wysokość zasiłku jest uzależniona od stażu pracy asystentki lub higienistki stomatologicznej. Jeśli jej staż pracy wynosi do 5 lat, otrzyma 80% zasiłku podstawowego. W przypadku stażu pracy wynoszącego od 5 do 20 lat asystentka lub higienistka otrzyma 100% zasiłku podstawowego. Jeśli przepracowała ona ponad 20 lat, przysługuje jej zasiłek w stawce podwyższonej (120%).

Bezrobotna asystentka bądź higienistka może pobierać zasiłek w okresie od 6 do 12 miesięcy. Jest on uzależniony od stopy bezrobocia na danym obszarze. Jeśli nie przekracza ona 150% krajowej stopy bezrobocia, zasiłek przysługuje przez 6 miesięcy. Jeżeli wynosi ponad 150% krajowej stopy bezrobocia, czas ten wydłuża się do 12 miesięcy.

Stworzony przez Kokoro Co. Ltd. Simuloid jest efektem wielu lat doświadczeń nabytych przy pracach nad bliźniaczym robotem – Actroidem. Zadaniem robota jest symulowanie reakcji żywego pacjenta poprzez głos i ruch.

AF
Fot. Krooxy, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zwolnienia lekarskie - Dentonet.pl
ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie, 98 mln zł do zwrotu Lekarz

W I półroczu br. ZUS przeprowadził ponad 265 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontrolach wyniosła 98,4 mln zł.Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, ZUS prow...

rynek pracy - Dentonet.pl
Co czeka asystę na rynku pracy w nowym roku? Będą duże zmiany Asysta

1 stycznia 2017 r. w życie wchodzi sporo nowych przepisów dotyczących rynku pracy, zasad wynagradzania pracowników czy przechodzenia na emeryturę. Wiele zmian dotyczy również asystentek i higienistek stomatologicznych.Najważniejszą zmianą na rynku pr...

dotacje na uruchomienie firmy - Dentonet.pl
Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej działalności? Asysta

Jedną z finansowych form wsparcia dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, są jednorazowe bezzwrotne dotacje z urzędów pracy. W ich ramach można otrzymać nawet 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 25 tys. zł. Z ins...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Pensje w 2017 r. - Dentonet.pl
Nowości w wynagrodzeniach pracowników w przyszłym roku Asysta

1 stycznia 2017 r. w życie wejdą nowe przepisy dotyczące wynagradzania pracowników – i to zarówno tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i umowy-zlecenia. Zmiany dotkną również sporego grona asystentek i higienistek stomatologicznych.Najw...

Higienistka na swoim - Dentonet.pl
Higienistka stomatologiczna na swoim? Zdobądź fundusze na start! Asysta

W krajach Europy Zachodniej higienistki stomatologiczne często pracują na własny rachunek – w Polsce samodzielne gabinety higienistek wciąż należą do rzadkości. Warto jednak wiedzieć, że higienistki chcące uruchomić swoją działalność mają możliwość u...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Bella_Iza
Po 20 latach pracy dostać przez trzy miesiące niecały 1000 zł brutto zasiłku... Porażające.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres