Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Amalgamat – używać czy nie?

Publikacja:

Amalgamat – używać czy nie?

Na temat używania amalgamatu w leczeniu stomatologicznym wypowiadała się m.in. prezes Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) Tin Chun Wong podczas swego pobytu w Polsce (zachęcamy do przeczytania tekstu Amalgamat dentystyczny).

Ostatnio w tej sprawie pojawiły się nowe argumenty przeciwko „srebrnym plombom”: naukowcy dowodzą, że w niektórych gabinetach stomatologicznych odnotowano poziom rtęci, który przewyższa dopuszczalne normy. Co więcej – podwyższony poziom tego pierwiastka chemicznego stwierdza się także w moczu pracowników gabinetów stomatologicznych, zwłaszcza tych, którzy biorą udział w bezpośrednim przygotowaniu czy stosują amalgamatowe wypełnienia w ubytkach zębowych. Okazuje się, że osoby te mają nawet czterokrotnie wyższe wskaźniki związków rtęci w moczu niż osoby, które nie mają kontaktu z tego typu wypełnieniami. Na wskaźniki te ma również wpływ czas przebywania w gabinecie, gdzie stosuje się amalgamat.

W związku z tym coraz więcej znaczących organizacji światowych zabiega o wycofanie go z użytku i sugeruje, by władze państwowe w poszczególnych krajach ustaliły termin, do którego wolno będzie korzystać z amalgamatu. Jednakże – mimo niewątpliwie szkodliwego wpływu rtęci na nasze organizmy – nie stwierdza się jednoznacznie, że stosowanie wypełnień, które ją zawierają ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia i życia zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Stanowczo jednak uznaje się, że amalgamatu nie wolno stosować w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Na czym polega szkodliwość amalgamatu (a ściślej: rtęci, która wchodzi w jego skład)? Mogą pojawić się następujące objawy:
– bóle głowy
– bóle kończyn
– problemy z żołądkiem i/lub jelitami
– spadek masy ciała
leukoplaki (zmiany miejscowe w jamie ustnej o charakterze przednowotworowym).

W większym natężeniu rtęć może powodować:
– uszkodzenie układu nerwowego
– uszkodzenie serca
– uszkodzenie wątroby
– uszkodzenie nerek
– depresję
– bezsenność
– alergię
– problemy z koncentracją
– choroby autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne (choroba Parkinsona, alzheimer)
– upośledzenie funkcji rozrodczych
– w przypadku kobiet w ciąży: uszkodzenie płodu
i wiele innych.


Warte podkreslenia jest, że najwięcej rtęci z amalgamatu uwalnia się podczas jego usuwania, a zatem jeśli u pacjenta nie występuje nieszczelnośc lub wtórna próchnica – nie zaleca się wymiany wypełnienia – twierdzi chirurg stomatologiczny Roman Borczyk (kobieta.onet.pl/zdrowie).

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczka
"Zainfekowane i kaszlące osoby powinny używać maseczki" Lekarz

Zdecydowana większość osób przestała używać maseczek po wycofaniu takiego wymogu przez ministerstwo zdrowia. - Zainfekowane i kaszlące osoby powinny jednak używać maseczki w trosce o zdrowie innych - uważa prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Jako prz...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
FDI: jak stopniowo wycofywać amalgamat stomatologiczny? Lekarz

Na początku września Światowa Federacja Dentystyczna skierowała do organizacji członkowskich oświadczenie dotyczące stosowania amalgamatu w praktykach stomatologicznych. Dotychczasowe wytyczne zostały zaktualizowane i połączone. Jak napisano w komun...

kobieta w ciazy
Amalgamat niebezpieczny dla kobiet w ciąży i płodów Lekarz

Amalgamat, przez dziesiątki lat stosowany w światowej stomatologii, powoli odchodzi do historii. Jako pierwsze zakaz stosowania tego materiału wprowadziły kilkanaście lat temu Szwecja i Norwegia. Dziś jego użycie w stomatologii jest zakazane także w ...