Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

7 powodów, by zacząć pracę jako asystentka stomatologiczna

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
7 powodów, by zacząć pracę jako asystentka stomatologiczna

7 powodów, by zacząć pracę jako asystentka stomatologiczna

Portal CareerBright.com przeanalizował zalety pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej i podał 7 powodów, dla których warto rozważyć rozpoczęcie tego typu kariery. Choć niektóre z nich mają zastosowanie jedynie na rynku amerykańskim, to jednak część odnosi się również do realiów pracy polskich asystentek.

1. Praca asystentki nie jest nudna
Asystentki stomatologiczne to osoby, które nie powinny narzekać na zawodową rutynę. Każdy pacjent to indywidualny przypadek, wymagający zastosowania różnych procedur, zabiegów i metod leczenia. Wiele asystentek prowadzi dokumentację medyczną lub zajmuje się obsługą recepcji. Zadań jest więc wiele i są one bardzo różnorodne.

2. Spokój i miła atmosfera
W porównaniu do innych zawodów ochrony zdrowia, takich jak pielęgniarki czy położne, asystentki stomatologiczne co do zasady nie spotykają się w swojej pracy z sytuacjami bezpośrednio zagrażającymi życiu pacjenta. Z kolei zatrudnienie w prywatnej klinice pozwala się cieszyć o wiele lepszymi warunkami pracy niż w przypadku placówek publicznych.

3. Elastyczny czas pracy
Dla niektórych może być to zaletą, dla innych – przeciwnie. Decydując się na pracę asystentki musisz być jednak przygotowana na to, że niekiedy dyżur przypadnie Ci w godzinach porannych, kiedy indziej – wieczorem, a niektóre asystentki zatrudnione w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej muszą pracować także w godzinach nocnych lub w święta.

4. Stosunkowo krótki czas kształcenia
Aby rozpocząć pracę na stanowisku asystentki stomatologicznej w zasadzie wystarczy ukończenie trwającego dwa semestry kursu zawodowego. Oczywiście jednak im lepsze wykształcenie asystentki, tym lepiej – jest ono przecież kartą przetargową w walce o wysokie wynagrodzenie.

5. Szanse na samodoskonalenie
W wielu krajach asystentka to pełnoprawny członek zespołu stomatologicznego, z szerokim zakresem uprawnień zawodowych. W Polsce kwestia ta wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale i tak w ostatnich latach podejście do pracy asysty zmieniło się na korzyść. Dowodem na to jest choćby coraz większa oferta skierowanych do asystentek kursów, szkoleń, studiów czy konferencji. Udział w nich to znakomita okazja do samorozwoju.

6. Dobre zarobki
Niestety ten punkt wciąż dotyczy jedynie asystentek w innych krajach. Dla przykładu – w USA asystentki stomatologiczne mogą liczyć na pensje rzędu 40-120 tys. dolarów rocznie. W Niemczech asystentka zarabia około 1,9 tys. euro miesięcznie. W Polsce średnie uposażenie asystentek wynosi zaledwie 2160 zł brutto.

7. Kontakt z ludźmi
Niewątpliwą zaletą pracy asystentek stomatologicznych jest nieustanny kontakt z ludźmi. Pacjenci, lekarze stomatolodzy, higienistki, technicy dentystyczni, przedstawiciele handlowi – w trakcie wykonywania obowiązków asystentka z pewnością nie czuje się samotnie.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy pacjenci wiedzą czym zajmuje się higienistka stomatologiczna. Jakie są zadania asystentki stomatologicznej? Czy pacjenci widzą różnice? Odpowiedzi udzielali nam przypadkowo spotkani łodzianie na ul. Piotrkowskiej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Asystentka stomatologiczna zarobki - Dentonet.pl
Co może robić asystentka stomatologiczna, aby więcej zarabiać Asysta

Asystentka stomatologiczna to pod względem finansowym zawód wciąż niedoceniany – według raportu firmy Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń tej grupy wynosi 2160 zł brutto. Z tego powodu coraz większa liczba asystentek wykonuje w klinikach także inn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kompetencje asystentki - Dentonet.pl
Pozamedyczne kompetencje asystentki stomatologicznej Asysta

Asystentka stomatologiczna na rynku pracy powinna wyróżniać się nie tylko kompetencjami stricte zawodowymi, pozyskanymi w trakcie kursu czy szkolenia i związanymi z szeroko rozumianym asystowaniem stomatologowi. Pozamedyczne kompetencje asystentki zw...

Pensje asystentek stomatologicznych - Dentonet.pl
Pensje asystentek stomatologicznych w Europie i na świecie Asysta

Według raportu firmy Sedlak&Sedlak, średnia pensja asystentki stomatologicznej w Polsce wynosi 2160 zł brutto. Na nieco większe uposażenie – rzędu 2500 zł brutto – mogą liczyć higienistki stomatologiczne. W porównaniu do wynagrodzeń asystentek or...

Cały etat - Dentonet.pl
Cały etat dla asystentki to nic trudnego! Asysta

Niewiele asystentek stomatologicznych ma komfort pracy na cały etat w jednej klinice lub gabinecie. Wiąże się to z niesatysfakcjonującymi zarobkami albo koniecznością częstych podróży pomiędzy kilkoma miejscami pracy dla uzupełnienia etatu. W niektór...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres