Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

5 prostych sposobów na zdrowe zęby – poradnik dla pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
5 prostych sposobów na zdrowe zęby – poradnik dla pacjentów

5 prostych sposobów na zdrowe zęby – poradnik dla pacjentów

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby przez długie lata cieszyć się zdrowym, ładnym uśmiechem. Przedstawiamy 5 sposobów na zdrowe zęby.

1. Dbaj o higienę jamy ustnej

Zachowanie właściwego poziomu higieny jamy ustnej to podstawa, z którą większość Polaków wciąż jest niestety na bakier. Zęby należy myć po każdym posiłku (a co najmniej 2 razy dziennie) przez 2-3 minuty, przy użyciu szczoteczki oraz pasty dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Samo szczotkowanie to nie wszystko. Codzienna pielęgnacja musi zostać uzupełniona o nitkowanie przestrzeni między zębami, stosowanie płynów do płukania ust oraz czyszczenie języka. Już to wystarczy, aby znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej.

2. Regularnie odwiedzaj dentystę

To kolejna prozaiczna – wydawałoby się – kwestia, która również pozostawia wśród Polaków wiele do życzenia. Większość z nas odwiedza dentystę dopiero wtedy, gdy zęby zaczynają boleć albo krwawienie z dziąseł staje się codziennością. Tymczasem już 2 kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym rocznie pomagają w zachowaniu zdrowych zębów. Lekarz może w porę zareagować na pojawiające się zmiany próchnicowe, zdiagnozować choroby dziąseł, a także przeprowadzić profesjonalny instruktaż higieny. Lista świadczeń stomatologicznych, które przysługują pacjentom bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.

3. Mądra dieta = zdrowe zęby

Dieta to niezwykle istotny element profilaktyki chorób jamy ustnej, ale także innych schorzeń dotyczących całego organizmu. Dla zdrowych zębów z jadłospisu warto wyłączyć słodkie i słone przekąski oraz kolorowe napoje gazowane, zastępując je świeżymi warzywami i owocami, a także niegazowaną wodą mineralną. Ważne jest również to, w jakiej kolejności zjadamy posiłki. Zębom szkodzi przede wszystkim spadek pH w jamie ustnej, który następuje najczęściej po zjedzeniu czegoś słodkiego lub kwaśnego. W takich przypadkach posiłek należy zakończyć produktem, który podnosi poziom pH. Są to zazwyczaj pokarmy bogate w białko, np. jaja, mleko i sery. Dlatego po zjedzeniu kawałka ciasta warto wypić szklankę mleka, a lampkę popijanego czerwonego wina przegryzać żółtym serem.

4. Niedoceniania ślina

Niepozorna ślina to najlepsza naturalna ochrona naszych zębów. Wypłukuje ona z jamy ustnej pozostałości posiłków, ma działanie bakteriobójcze, wspiera remineralizację szkliwa. Dlatego należy dbać o to, aby w jamie ustnej nigdy jej nie zabrakło. Zaburzenia w produkcji śliny powoduje m.in. palenie papierosów oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie cukrzyca. Stan permanentnego niedoboru śliny w jamie ustnej nazywa się kserostomią – jest to groźne schorzenie, które należy leczyć. Na co dzień wystarczy jednak zrezygnować z papierosów oraz korzystać z bezcukrowej gumy do żucia. Jej żucie pobudza bowiem ślinianki do pracy.

5. Dbaj o szkliwo

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, będąca tarczą ochronną dla zębów. Zabezpiecza je przed działaniem bakterii, czynnikami chemicznymi czy uszkodzeniem podczas spożywania posiłków. Pomimo niebywałej wytrzymałości, szkliwo jest nieustannie narażone na uszkodzenia. Zagraża mu m.in. szczotkowanie zębów szczoteczkami o twardym włosiu, długotrwałe używanie past wybielających o wysokim współczynniku RDA czy częste spożywanie posiłków zawierających kwasy. Aby cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata, należy w szczególny sposób dbać o szkliwo. Jak to robić, informowaliśmy w naszym wcześniejszym poradniku.

Ty idziesz spać, a w tym czasie bakterie w jamie ustnej nie zasypiają i swobodnie szkodzą twoim zębom i dziąsłom. Jest na to rada – porządne mycie zębów przed snem uwolni cię od problemów stomatologicznych.

AF
Fot. AdinaVoicu, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

kwasowa erozja szkliwa - Dentonet.pl
Kwasowa erozja szkliwa - jakie są metody jej zapobiegania? Pacjent

Kwasowa erozja szkliwa to jedno z najczęściej występujących schorzeń zębów. Jej główną przyczyną jest niewłaściwa dieta, bogata w kwasy, które niszczą powierzchnię szkliwa. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, aby zminimalizować ryzyko wyst...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jak często myć zęby - Dentonet.pl
Jak często myć zęby i ile powinno to trwać? Krótki poradnik Pacjent

Z higieną jamy ustnej w naszym kraju wciąż nie jest najlepiej. Blisko 4 mln Polaków w ogóle nie myje zębów, aż 850 tys. nie ma i nigdy nie miało własnej szczoteczki do zębów. Jeśli już myjemy zęby, robimy to za krótko i niedokładnie. Jak często myć z...

Co może niszczyć szkliwo - Dentonet.pl
Co może niszczyć szkliwo? Lista niepozornych, lecz szkodliwych nawyków Pacjent

Choć szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, to jednak – głównie z naszej winy – jest nieustannie narażone na uszkodzenia. To z kolei odbija się na zdrowiu zębów i ich odporności na próchnicę. Dlatego trzeba zwracać uwagę na niektóre nawy...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres