Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji FDI World Dental Federation przygotowała 10 ciekawych faktów dotyczących chorób jamy ustnej.

1. Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 mld ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica 44% światowej populacji, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną wśród wszystkich dolegliwości uwzględnionych w pracy na temat globalnych obciążeń wynikających z chorób.

2. Na całym świecie z próchnicą boryka się od 60 do 90% dzieci oraz 100% dorosłych.

3. Na choroby przyzębia, które doprowadzić mogą do przedwczesnej utraty zębów, cierpi 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lata.

4. Choroby przyzębia i nieleczona próchnica zębów mlecznych należą do czołowej dziesiątki najbardziej rozpowszechnionych schorzeń u dzieci.

5. Globalnie około 30% osób w wieku 65-74 lata nie ma już naturalnych zębów. Wraz ze starzeniem się społeczeństw, problem ten będzie rosnąć.

6. Leczenie stomatologiczne jest na 4. miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W samych Stanach Zjednoczonych przekazywane jest na nie 110 mld dolarów. W Unii Europejskiej w latach 2008-2012 wydatki na leczenie chorób jamy ustnej wynosiły 70 mld euro rocznie.

7. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej to niezdrowa dieta (zwłaszcza ta bogata w cukry), palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa higiena.

8. Choroby jamy ustnej są związane z dużym bólem i niepokojem, zakłóceniami w jedzeniu, problemami ze snem i mogą prowadzić do spadku jakości życia.

9. Choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia – od relacji międzyludzkich i pewności siebie, przez szkołę, pracę, prowadząc do izolacji społecznej, a nawet ograniczenia dochodów.

10. Zdrowie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

– Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę – podkreśla dr Anna Lella, szefowa ERO-FDI.

AF
Fot. Materiały prasowe FDI


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Światowy Dzień bez Papierosa - Dentonet.pl
Światowy Dzień bez Papierosa - jak palenie wpływa na zdrowie? Asysta

31 maja już od wielu lat obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Papierosa. Według WHO, palenie zabija ponad 7 mln osób rocznie i kosztuje rządy 1,4 bln dolarów rocznie. Pieniądze te są wydawane m.in. na leczenie chorób wywołanych paleniem.Badania na...

guma do żucia - Dentonet.pl
Bezcukrowa guma do żucia pomaga zapobiegać próchnicy Asysta

Pojawiają się kolejne dane potwierdzające dobroczynny wpływ żucia bezcukrowej gumy na zdrowie jamy ustnej. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że gdyby dzieci zwiększyły żucie bezcukrowej gumy, udałoby się zaoszczędzić nawet 8,2 mln ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
cukrzyca - Dentonet.pl
Dzieci z cukrzycą bardziej narażone na choroby jamy ustnej Asysta

Związek między cukrzycą a chorobami jamy ustnej u dorosłych jest znany od dawna. Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo postanowili zbadać, w jaki sposób cukrzyca odbija się na zdrowiu jamy ustnej u dzieci.W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Wydzi...

próchnica - Dentonet.pl
Poziom globalnego zdrowia jamy ustnej wciąż coraz niższy Lekarz

Z analizy przygotowanej na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia, FDI oraz International Association for Dental Research wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat zdrowie jamy ustnej – w ujęciu globalnym – znacznie się pogorszyło. W 2015 r. na próchnicę c...

nawyki higieniczne - Dentonet.pl
WOHD: fakty i mity o higienie i zdrowiu jamy ustnej na świecie Asysta

Przy okazji obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (WOHD), World Dental Federation (FDI) opublikowała wyniki ankiety dotyczącej higieny jamy ustnej wśród pacjentów z całego świata. Okazało się, że istnieją znaczne różnice pomiędzy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres