Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji FDI World Dental Federation przygotowała 10 ciekawych faktów dotyczących chorób jamy ustnej.

1. Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 mld ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica 44% światowej populacji, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną wśród wszystkich dolegliwości uwzględnionych w pracy na temat globalnych obciążeń wynikających z chorób.

2. Na całym świecie z próchnicą boryka się od 60 do 90% dzieci oraz 100% dorosłych.

3. Na choroby przyzębia, które doprowadzić mogą do przedwczesnej utraty zębów, cierpi 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lata.

4. Choroby przyzębia i nieleczona próchnica zębów mlecznych należą do czołowej dziesiątki najbardziej rozpowszechnionych schorzeń u dzieci.

5. Globalnie około 30% osób w wieku 65-74 lata nie ma już naturalnych zębów. Wraz ze starzeniem się społeczeństw, problem ten będzie rosnąć.

6. Leczenie stomatologiczne jest na 4. miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W samych Stanach Zjednoczonych przekazywane jest na nie 110 mld dolarów. W Unii Europejskiej w latach 2008-2012 wydatki na leczenie chorób jamy ustnej wynosiły 70 mld euro rocznie.

7. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej to niezdrowa dieta (zwłaszcza ta bogata w cukry), palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa higiena.

8. Choroby jamy ustnej są związane z dużym bólem i niepokojem, zakłóceniami w jedzeniu, problemami ze snem i mogą prowadzić do spadku jakości życia.

9. Choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia – od relacji międzyludzkich i pewności siebie, przez szkołę, pracę, prowadząc do izolacji społecznej, a nawet ograniczenia dochodów.

10. Zdrowie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

– Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę – podkreśla dr Anna Lella, szefowa ERO-FDI.

AF
Fot. Materiały prasowe FDI


POWIĄZANE ARTYKUŁY

apel PTS - Dentonet.pl
Apel Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego do premiera Lekarz

Prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, o podjęcie wysiłków ustanawiających zdrowie jamy ustnej jako priorytet dla projektujących system opieki zdrowotnej or...

UMED Wrocław - Dentonet.pl
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu przeciw próchnicy Lekarz

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu włączył się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – jego ambasadorem został m.in. rektor uczelni, prof. Marek Ziętek. Z kolei 22 marca we Wrocławiu odbędzie się II konferencja "Uruchamiamy dzieciaki", podczas...

NIL - Dentonet.pl
20 marca – kolejny Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

20 marca tradycyjnie już obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Pomyśl – jama ustna, pomyśl – zdrowie”. Wczoraj w siedzibie NIL odbyła się specjalna konferencja prasowo-naukowa, poświęcona zdrowiu j...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PUM - Dentonet.pl
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej według studentów PUM Lekarz

W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej studenci stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego będą prowadzić bezpłatne badania i konsultacje stomatologiczne. Celem obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest upowszechniani...

tydzień zdrowia jamy ustnej - Dentonet.pl
Tydzień Zdrowia Jamy Ustnej w Australii dobrze przyjęty Lekarz

W dniach 7-13 sierpnia w Australii obchodzono Tydzień Zdrowia Jamy Ustnej. Przewodniczący Australian Dental Association (ADA) prof. David Manton poinformował, że inicjatywa ta została dobrze przyjęta przez tamtejsze społeczeństwo.W ramach Tygodnia Zd...

Światowy Dzień bez Papierosa - Dentonet.pl
Światowy Dzień bez Papierosa - jak palenie wpływa na zdrowie? Asysta

31 maja już od wielu lat obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Papierosa. Według WHO, palenie zabija ponad 7 mln osób rocznie i kosztuje rządy 1,4 bln dolarów rocznie. Pieniądze te są wydawane m.in. na leczenie chorób wywołanych paleniem.Badania na...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres