Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

10 faktów o chorobach jamy ustnej według World Dental Federation

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Z tej okazji FDI World Dental Federation przygotowała 10 ciekawych faktów dotyczących chorób jamy ustnej.

1. Choroby jamy ustnej dotykają 3,9 mld ludzi na całym świecie, a nieleczona próchnica 44% światowej populacji, co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną wśród wszystkich dolegliwości uwzględnionych w pracy na temat globalnych obciążeń wynikających z chorób.

2. Na całym świecie z próchnicą boryka się od 60 do 90% dzieci oraz 100% dorosłych.

3. Na choroby przyzębia, które doprowadzić mogą do przedwczesnej utraty zębów, cierpi 15-20% dorosłych w wieku 35-44 lata.

4. Choroby przyzębia i nieleczona próchnica zębów mlecznych należą do czołowej dziesiątki najbardziej rozpowszechnionych schorzeń u dzieci.

5. Globalnie około 30% osób w wieku 65-74 lata nie ma już naturalnych zębów. Wraz ze starzeniem się społeczeństw, problem ten będzie rosnąć.

6. Leczenie stomatologiczne jest na 4. miejscu pod względem ponoszonych kosztów. W samych Stanach Zjednoczonych przekazywane jest na nie 110 mld dolarów. W Unii Europejskiej w latach 2008-2012 wydatki na leczenie chorób jamy ustnej wynosiły 70 mld euro rocznie.

7. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia chorób jamy ustnej to niezdrowa dieta (zwłaszcza ta bogata w cukry), palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz niewłaściwa higiena.

8. Choroby jamy ustnej są związane z dużym bólem i niepokojem, zakłóceniami w jedzeniu, problemami ze snem i mogą prowadzić do spadku jakości życia.

9. Choroby jamy ustnej mogą mieć wpływ na każdy aspekt życia – od relacji międzyludzkich i pewności siebie, przez szkołę, pracę, prowadząc do izolacji społecznej, a nawet ograniczenia dochodów.

10. Zdrowie jamy ustnej jest niezbędne do utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

– Celem Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę – podkreśla dr Anna Lella, szefowa ERO-FDI.

AF
Fot. Materiały prasowe FDI


POWIĄZANE ARTYKUŁY

prochnica
Próchnica – czy wiemy o niej wszystko? Wiele metod leczenia Pacjent

Próchnica to często ignorowana, niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana bakteriami, głównie Streptococcus mutans z rodziny paciorkowców. Przyczyną rozwoju tych drobnoustrojów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie wizyty u stomatologa or...

zdrowie zębów w ciąży - Dentonet.pl
Kampania edukacyjna o zdrowiu jamy ustnej kobiet w ciąży Asysta

Europejska Federacja Periodontologiczna (EFP) – przy wsparciu firmy Procter & Gamble – rozpoczyna kampanię informacyjno-edukacyjną, która ma uświadomić społeczeństwu znaczenie zdrowia jamy ustnej u kobiet w ciąży.Głównym celem kampanii jest zwróc...

Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy - Dentonet.pl
14 października - Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy Lekarz

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Z tej okazji w wielu miejscach w kraju odbywają się spotkania i happeningi poświęcone edukacji pacjentów i badaniom profilaktycznym. Na przykład we Wroclawiu pracownicy i studenci miejsc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
tydzień zdrowia jamy ustnej - Dentonet.pl
Tydzień Zdrowia Jamy Ustnej w Australii dobrze przyjęty Lekarz

W dniach 7-13 sierpnia w Australii obchodzono Tydzień Zdrowia Jamy Ustnej. Przewodniczący Australian Dental Association (ADA) prof. David Manton poinformował, że inicjatywa ta została dobrze przyjęta przez tamtejsze społeczeństwo.W ramach Tygodnia Zd...

Światowy Dzień bez Papierosa - Dentonet.pl
Światowy Dzień bez Papierosa - jak palenie wpływa na zdrowie? Asysta

31 maja już od wielu lat obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Papierosa. Według WHO, palenie zabija ponad 7 mln osób rocznie i kosztuje rządy 1,4 bln dolarów rocznie. Pieniądze te są wydawane m.in. na leczenie chorób wywołanych paleniem.Badania na...

guma do żucia - Dentonet.pl
Bezcukrowa guma do żucia pomaga zapobiegać próchnicy Asysta

Pojawiają się kolejne dane potwierdzające dobroczynny wpływ żucia bezcukrowej gumy na zdrowie jamy ustnej. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że gdyby dzieci zwiększyły żucie bezcukrowej gumy, udałoby się zaoszczędzić nawet 8,2 mln ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres